Co piąty polski ksiądz rezygnuje z kapłaństwa
Zjawisko odejść kapłanów nasila się. Odsetek
księży rezygnujących z kapłaństwa wynosi w Polsce ok. 20%
Seminaria porzuca 48-58% kleryków - podaje "Życie Warszawy".
10.03.2007 02:20
Władze Kościoła to wiedzą, ale ukrywają liczby - mówi prof. Józef Baniak, socjolog badający kler. 9 marca zrezygnował kolejny znany duchowny - ks. prof. Tomasz Węcławski.
Porzucanie kapłaństwa wywołuje coraz większe emocje wśród księży. Ksiądz Piotr Dzedzej odwiedzał byłych duchownych i zebrał historie około 30 z nich. Porzucili sutanny z różnych powodów. Jedni przez alkohol, inni przez konflikt z przełożonym. Opiszę też historię miłości księdza do wicemiss Polski, zresztą z wzajemnością - zapowiada w rozmowie z "ŻW" wikariusz z parafii w Szczecinie-Dąbiu. Jak dobrze pójdzie, to moja książka z tymi historiami ukaże się tuż po wakacjach - dodaje.
W mediach dużo się mówi o spektakularnych odejściach znanych duchownych, jak Obirka, Bartosia czy Węcławskiego. W zgodnej opinii księży i badaczy Kościoła, najbardziej groźne są jednak ciche odejścia zwykłych duchownych, których jest wiele. Kościół nie ujawnia swoich statystyk. Są one trzymane w ukryciu, uznawane za sprawę wstydliwą. W kręgach kościelnych mówi się nawet, że nie wszyscy biskupi wiedzą o liczbie odejść, choć to akurat wydaje mi się mało prawdopodobne - podkreśla prof. Baniak. (PAP)