Wałęsa odwołał przyjazd na rocznicę do Szczecina
Lech Wałęsa zrezygnował z udziału w w uroczystościach upamiętniających 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie - podała telewizja TVN24. Były prezydent miał wziąć udział w uroczystej gali "Sierpień" w szczecińskim Teatrze Polskim, planowane było też jego przemówienie. - Nie udało się zorganizować tych obchodów w taki sposób, żeby były politycznie neutralne, dlatego prezydent postanowił zrezygnować z udziału w uroczystościach w Szczecinie - powiedział Wirtualnej Polsce Piotr Gulczyński z Instytutu Lecha Wałęsy.
- Pewne środowiska próbują zawłaszczyć tę rocznicę, obchody powinny wyglądać inaczej, byśmy mogli godnie je przeżyć. Dlatego prezydent zdecydował w sposób bardziej umiarkowany wziąć udział w tych obchodach - powiedział Wirtualnej Polsce Gulczyński.
W szczecińskich obchodach 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych wezmą udział prezydent Bronisław Komorowski oraz szef NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Obaj przyjadą do Szczecina w niedzielę, by tego dnia wziąć udział w uroczystościach na pl. Solidarności.
30 sierpnia minie 30. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.
W podpisanym w Szczecinie dokumencie znalazły się postulaty strajkujących. Przed historycznym porozumieniem strajkowało ponad 200 zakładów pracy w Szczecinie i województwie.