Uroczy uśmiech szpiega
Czy ta dziewczyna jest rosyjskim szpiegiem?
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować - zdjęcia
Zdjęcia pochodzące z portali społecznościowych, do których dotarła agencja AP przedstawiają Annę Chapman, jedną z zatrzymanych w USA pod zarzutem uczestnictwa w spisku na rzecz Rosji osób.
Listy pisane sympatycznym atramentem, podmienianie identycznych walizek, tajne skrytki na pieniądze – takimi metodami posługiwali się rosyjscy szpiedzy, których zatrzymało amerykańskie FBI. Na co dzień natomiast agenci prowadzili przykładne życia rodzin z przedmieść. To byłaby historia niczym z hollywoodzkiego filmu. Jednak, jak pisze „New York Times”, brakuje jednego: informacji o sekretach, które mieli przekazać domniemani agenci.
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować
- Policja u was się rozhulała, ludzi do więzień wsadzają – powiedział premier Rosji Władimir Putin w rozmowie z byłym prezydentem USA Billem Clintonem. Stało się to po tym, jak FBI aresztowało w Stanach Zjednoczonych 10 domniemanych rosyjskich agentów, a kolejnego zatrzymano na lotnisku na Cyprze. Jednocześnie premier Putin wyraził nadzieję, że szpiegowska afera nie zachwieje rosyjsko-amerykańskimi stosunkami. - Liczymy na to, że pozytywy osiągnięte w ciągu ostatnich lat nie doznają uszczerbku. Mamy wielką nadzieję, że ludzie, którzy cenią dobre relacje, rozumieją to - powiedział Clintonowi.
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować
Wśród zatrzymanych osób były trzy małżeńskie pary. Richarda i Cynthię Murphy amerykańskie gazety opisują jako „uosobienie życia na przedmieściach”. Mieli dom w Montclair. Wychowywali dwie córki. – Rozmawialiśmy o ogrodnictwie, psach i dzieciach – mówi amerykańskiemu dziennikowi ich sąsiadka.
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować
Podobne życie wiedli Vicky Pelaez i jej mąż Juan Jose Lazaro. Ona była dziennikarką dla hiszpańskojęzycznej gazety „El Diario La Pensa”, sympatyzującej z władzami Kuby i Wenezueli. On – jak pisze „New York Times” – był znany wśród studentów jednej z nowojorskich uczelni z powodu swoich lewicowych poglądów.
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować
Niczym szczególnym nie wyróżniali się również Tracey Lee Ann Foley, agentka nieruchomości i Donald Heathfield, absolwent prestiżowej szkoły biznesowej.
Co więc wzbudziło podejrzenia amerykańskich śledczych? Jak donosi internetowe wydanie „Boston Herald”, Heathfield miał się rzekomo podszywać pod obywatela Kanady, który nie żyje. Mężczyzna miał się również kontaktować z pracownikiem rządowej jednostki specjalizującej się w rozwoju broni nuklearnej.
Według amerykańskiego departamentu sprawiedliwości, zatrzymani szpiedzy prowadzili "zakonspirowaną, długoterminową" akcję wywiadowczą na rzecz rządu Rosji. "Podszywali się" pod Amerykanów, Kanadyjczyków i Peruwiańczyków. Część agentów – uważają Amerykanie – urodziła się w Rosji i została przeszkolona przed zamieszkaniem w Stanach Zjednoczonych.
Czy ta dziewczyna mogła szpiegować
Szpiedzy, określani jako „nielegalni” lub „śpiochy”, przez 10 lat mieli zajmować się dalszą rekrutacją agentów, przenikaniem do amerykańskich kręgów rządowych i zbieraniem politycznie wrażliwych informacji - pisze AP.
Póki co postawiono im zarzuty udziału w spisku, a części także prania brudnych pieniędzy. Nie zostali jednak oskarżeni o szpiegostwo.