W panice uciekali z budynków; trzęsienie ziemi w Indonezji
Do trzęsienia ziemi o sile 7,3 na Oceanie Indyjskim doszło w Indonezji, 420 km od prowincji Aceh. Władze wydały ostrzeżenie o tsunami, ale odwołały je po około dwóch godzinach. Brak dotąd doniesień o ofiarach czy poważnych szkodach.
Wcześniej agencje informowały o trzęsieniu o sile 7,6. Również indonezyjskie służby geologiczne poinformowały, że wstrząs miał siłę 7,6.
Hipocentrum wstrząsu znajdowało się około 30 km pod dnem oceanu, a epicentrum 420 km od Aceh, która leży na północnym krańcu wyspy Sumatra.
Arief Akhir z indonezyjskiej agencji geologicznej poinformował, że wydano ostrzeżenie przed tsunami.
Trzęsienie ziemi nastąpiło we wtorek wieczorem (w środę nad ranem czasu lokalnego). Było odczuwalne w północnej i zachodniej Indonezji. Najpierw agencje oraz indonezyjskie służby geologiczne podawały wyższą siłę wstrząsów - 7,6.
W stolicy regionu, Banda Aceh, na wieść o wstrząsach ludzie w panice uciekali z budynków. Świadek cytowany przez agencję Reutera relacjonował z plaży w Aceh, że poziom morza opadł, co zdarzyło się również przed tragicznym trzęsieniem ziemi i tsunami w 2004 roku.
Jednak po cofnięciu ostrzeżenia o tsunami sytuacja uspokoiła się. Ludzie zaczęli wracać do domów. Nie odnotowano poważniejszych szkód w Banda Aceh, władze lokalne kilku miast nadbrzeżnych również powiadomiły, że nie mają informacji o szkodach ani ofiarach.
Hipocentrum wstrząsu znajdowało się około 30 km pod dnem oceanu, a epicentrum 420 km od Aceh, która leży na północnym krańcu wyspy Sumatra.
26 grudnia 2004 roku prowincję Aceh, zwaną też specjalnym terytorium Indonezji, nawiedziło tragiczne w skutkach tsunami wywołane przez trzęsienie ziemi. Zginęło ponad 200 tys. osób.