PolskaTajne więzienia dla gejów w Czeczenii. Są bici i rażeni prądem

Tajne więzienia dla gejów w Czeczenii. Są bici i rażeni prądem

Tajne więzienia dla gejów w Czeczenii. Są bici i rażeni prądem
Źródło zdjęć: © WP.PL
05.04.2017 17:30

Fala represji wobec osób homoseksualnych w Czeczenii. Dziennikarze ujawnili istnienie tajnych więzień. Osoby, które tam trafiają są bite, rażone prądem, a w najlepszym wypadku wypuszczani za bardzo wysokim okupem. W relacjach świadków powtarza się jedno miasto.

"Nowaja Gazieta" powołuje się na relacje osób, które trafiły do takich więzień. Wynika z nich, że zakładów są co najmniej trzy.

W relacjach świadków powtarza się miasto Argun. Zeznają, że tajne więzienie dla gejów to taki zespół kilku budynków, które w minionej dekadzie zajmowało wojsko, a później policja.

Homoseksualizm uważany jest za hańbę, która może być ukarana "zabójstwem honorowym"

Gazeta, że represje wobec gejów zaczęły się pod koniec lutego, a kolejna ich fala rozpoczęła się w marcu. Rozmówcy gazety wiążą prześladowania z osobą przewodniczącego parlamentu Czeczenii Magomieda Daudowa oraz z szefem lokalnego wydziału MSW w Argunie, Ajubem Katajewem.

Gazeta przypomniała, że homoseksualizm jest na Kaukazie Północnym piętnowany, uważany za hańbę, która może być ukarana "zabójstwem honorowym", a publiczne demonstrowanie tej orientacji byłoby równoznaczne z wyrokiem śmierci. Gazeta poinformowała o trzech osobach zabitych na fali represji.

Rzecznik Ramzana Kadyrowa: gejów w Czeczenii nie ma

Po tej publikacji Alwi Karimow, rzecznik prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, nazwał ją "absolutnym kłamstwem", zauważając, że "nie można zatrzymywać i prześladować kogoś, kogo po prostu nie ma" w Czeczenii.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że organy MSW "będą sprawdzać" informacje o represjach. O jak najszybsze i staranne zweryfikowanie tych informacji zaapelował szef Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także