Sondaż CBOS: Polacy chcą zmian w rządzie
Tylko pięciu na stu dorosłych Polaków jest zadowolonych ze składu obecnego rządu i uważa, że nie wymaga on żadnych zmian. Jedną czwartą badanych zadowoliłyby drobne zmiany i wymiana niektórych ministrów. Niemal tyle samo (26 proc.) uważa, że potrzebna jest poważna rekonstrukcja i wymiana dużej części gabinetu. Natomiast niemal dwie piąte Polaków (37 proc.) opowiada się za całkowitą zmianą rządu.
05.11.2013 | aktual.: 05.11.2013 14:09
Większość potencjalnych wyborców PO (62 proc.) uważa, że premier powinien wymienić niektórych ministrów, ale jest zadowolona z pracy większości z nich. Natomiast większość zwolenników PiS opowiada się za całkowitą zmianą rządu (59 proc.). Opcja zmiany rządu dominuje także wśród badanych, którzy deklarują, że nie wezmą udziału w wyborach (41 proc.).
Generalnie zadowoleni ze składu obecnego rządu częściej są mieszkańcy największych miast i osoby z wyższym wykształceniem. Natomiast wymiany całego rządu życzyłaby sobie większość osób źle oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Pomimo znaczącej liczby ankietowanych oczekujących dymisji obecnego premiera, bardzo niewielu wierzy, że nastąpi to przed końcem kadencji sejmu (6 proc. uważa, że obecny rząd przetrwa najwyżej kilka miesięcy, a 10 proc. – że około roku, półtora). Ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) jest przekonanych, że premier Donald Tusk będzie stał na czele rządu do końca kadencji.
Co prawda wśród zwolenników zmiany rządu niemal co piąty (19 proc.) uważa, że nastąpi ona jeszcze przed końcem kadencji obecnego sejmu, jednak także w tej grupie dominuje przekonanie o braku szans na przedterminowe wybory (65 proc.). Wśród badanych zadowolonych z obecnego składu rządu tylko co jedenasty (9 proc.) obawia się jego przedterminowej zmiany, a wśród zwolenników niewielkiej rekonstrukcji co ósmy (12 proc.).
Najlepiej ocenianymi członkami rządu są minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, natomiast najgorszymi ministrami, według ankietowanych, są minister sportu i turystyki Joanna Mucha, finansów Jacek Rostowski i zdrowia Bartosz Arłukowicz. Stosunkowo wielu badanych ma zastrzeżenia także do pracy ministra edukacji narodowej Krystyny Szumilas oraz ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka.
Premier Donald Tusk oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński znaleźli się wysoko zarówno na liście najlepiej, jak i najgorzej ocenianych członków rządu. Po części jest to efekt ich odpowiedzialności za całą Radę Ministrów.