ŚwiatRosja zbroi Arktykę. Manewry Floty Północnej i nowe bazy wojskowe

Rosja zbroi Arktykę. Manewry Floty Północnej i nowe bazy wojskowe

Rosja rozpoczęła manewry w Arktyce. Na Morzu Barentsa operują rosyjskie okręty podwodne i niszczyciele. Wcześniej agencje poinformowały o planach budowy w Arktyce baz wojskowych, roboczo nazywanych "Polarnymi Gwiazdami".

Rosja zbroi Arktykę. Manewry Floty Północnej i nowe bazy wojskowe
Źródło zdjęć: © mil.ru

Na Morze Barentsa Flota Północna Federacji Rosyjskiej wysłała 10 jednostek. Marynarze okrętów podwodnych będą ćwiczyć zatapianie niszczycieli i krążowników. Natomiast ich koledzy z okrętów nawodnych postarają się uniknąć zniszczenia i spróbują zatopić podwodnych przeciwników.

W manewrach wezmą również udział wojska rakietowe obrony wybrzeża i jednostki desantowe. Ich zadaniem będzie zniszczenie celów zbliżających się od morza do brzegów Rosji.

Według rosyjskich agencji dziś w morze wyszedł również supernowoczesny atomowy okręt podwodny "Władimir Monomach". Jednostka ma za zadanie przeprowadzenie na Morzu Białym kolejnego, próbnego wystrzelenia pocisku balistycznego typu Buława.

Moskwa podjęła również decyzję o budowie baz wojskowych w Arktyce. Projekt zakłada ustawienie gotowych segmentów mieszkalnych tak, aby ułożyły się w gwiazdę, co umożliwia przemieszczanie się ludzi między poszczególnymi sektorami. Takie bazy umownie nazwano "Polarnymi Gwiazdami".

Światowy wyścig po arktyczne bogactwa

Powodowane globalnym ociepleniem topnienie lodów Arktyki odkrywa nie tylko nowe szlaki, które mogą w znacznym stopniu przyspieszyć światowy transport morski, ale również umożliwia dostęp do gigantycznych bogactw naturalnych ukrytych pod dnem Oceanu Arktycznego.

Co najmniej pięć krajów - USA, Rosja, Kanada, Norwegia i Dania - stara się zapewnić tam sobie jak najlepsze pozycje. Ale rozwój sytuacji bacznie obserwują również Chiny, Indie oraz Unia Europejska.

Kontrola nad arktycznymi wyspami i akwenami - od Przejścia Północno-Zachodniego (które Kanada uważa za swe wody terytorialne) po Przejście Północno-Wschodnie (które za swe wody terytorialne uważa Rosja), Morze Beauforta (stanowiące przedmiot sporu między USA a Kanadą) i Grzbiet Łomonosowa (przedmiot sporu między Rosją, Danią i Kanadą) - jest wciąż negocjowana pod auspicjami ONZ-owskiej konwencji o prawie morza.

Tylko według niepełnych danych Arktyka to 25 proc. globalnych zasobów ropy naftowej, węgla, szlachetnych metali, diamentów oraz gazu ziemnego, kryjących się głównie w podmorskim szelfie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)