"Kościół nie milczy w sprawie pedofilii". Artykuł w gazecie wzburzył duchownych

"Kościół nie milczy w sprawie pedofilii". Artykuł w gazecie wzburzył duchownych

"Kościół nie milczy w sprawie pedofilii". Artykuł w gazecie wzburzył duchownych
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Skrzat
09.05.2017 07:44, aktualizacja: 09.05.2017 08:10

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski protestuje przed zawężaniem problemu pedofilii jedynie do środowisk kościelnych. Przekonuje, że duchowni robią wiele, by walczyć z patologią.

Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski to reakcja na artykuł „O pedofilii już nie można milczeć” Michała Wilgockiego, który 8 maja ukazał się w "Gazecie Wyborczej". Dziennikarz przypominał w nim, że 13 lipca w życie wchodzą nowe przepisy prawa karnego, które zakładają karę więzienia za niepoinformowanie służb o przestępstwie pedofilii.

"W Kościele od lat trwa spór, czy zgłaszać organom ścigania księży-pedofilów. Znane są liczne przypadki tuszowania takich przestępstw" - pisze autor. Podkreśla też, że wytyczne Episkopatu ws. pedofilii w Kościele nie nakładają obowiązku zgłoszenia sprawy organom ścigania.

Zawężenia tematu pedofilii jedynie do problemu Kościoła nie spodobało się duchownym. Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, wydał w tej sprawie oświadczenie. Stwierdził, że przez takie podejście do sprawy, artykuł może być szkodliwy dla ochrony nieletnich. "Nowelizacja art. 240 Kodeksu Karnego, która wejdzie w życie 13 lipca., wprowadza obowiązek zawiadomienia organów ścigania przez każdego, kto uzyskał wiarygodną wiadomość o przestępstwie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz o niektórych przestępstwach natury seksualnej. Tymczasem wspomniany artykuł ogranicza tę kwestię do przestępstw pedofilii, których dopuścili się niektórzy duchowni. Z punktu widzenia ochrony dzieci jest to niebezpieczny zabieg dziennikarski, ponieważ odwraca uwagę od kwestii zagrożenia pedofilią we wszystkich środowiskach" - pisze rzecznik KEP.

Dodaje również, że już sam tytuł artykułu może wprowadzać w błąd, sugerując, że Kościół milczy w sprawie pedofilii. "W czerwcu 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o molestowanie osób poniżej 18. roku życia. Natomiast w dokumencie z 9 października 2013 r. biskupi polscy oświadczyli: „Z całą mocą podkreślamy – nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce – tak duchowni, jak i świeccy katolicy”. W 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia”. Zostały one zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 2015 r. Wytyczne Episkopatu Polski są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo polskie" - podkreśla ks. Rytel-Andrianik.

Wskazuje również tegoroczny przykład troski o ofiary pedofilii. "O tym, że Kościół nie milczy w kwestii wykorzystywania nieletnich świadczy też fakt, iż 3 marca w polskich diecezjach był dzień modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii. Ponadto w 2014 r. w Krakowie miała miejsce liturgia pokutna za grzech pedofilii" - pisze w oświadczeniu.

W dalszej części czytamy również, że Kościół powołał specjalnego koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży. "Został nim o. Adam Żak, jezuita, który jednocześnie kieruje Centrum Ochrony Dziecka. To Centrum, będąc instytucją kościelną, szkoli wielu duchownych odpowiedzialnych w diecezjach i wspólnotach zakonnych za kwestię zapobiegania przestępstwom seksualnym z nieletnimi" - pisze rzecznik KEP.

Na końcu oświadczenia znajduje się apel do "wszystkich środowisk w Polsce". Kościół zachęca "do włączenia się w działania mające na celu większą ochronę osób małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym, które jest ciężkim grzechem i przestępstwem".

Głośne przypadki pedofilii w Kościele

Zaledwie kilka dni temu 42-letnia zakonnica trafiła za kratki w Argentynie. Razem z pięcioma mężczyznami, w tym dwoma księżmi, jest oskarżona ws. stworzenia grupy przestępczej zajmującej się gwałtami na niepełnosprawnych dzieciach oraz korupcją. Kobieta przez ponad miesiąc ukrywała się przed wymiarem sprawiedliwości - o czym pisaliśmy w Wirtualnej Polsce.

Najgłośniejsze są jednak przykłady molestowania przez księży w Stanach Zjednoczonych. W 2015 r. swoją premierę miał film "Spotlight". Przedstawia historię śledztwa dziennikarzy „The Boston Globe” ze „Spotlight”, najstarszego wciąż działającego amerykańskiego dziennikarskiego zespołu śledczego, w sprawie tuszowania licznych przypadków molestowania seksualnego dzieci przez księży katolickich. Scenariusz napisany został na podstawie relacji dziennikarzy „Spotlight”, którzy w 2003 roku za ujawnienie skandalu otrzymali Nagrodę Pulitzera.

- Film pokazuje, jak dziennikarze "Boston Globe" zmusili Kościół do przyznania się do tego, co zawstydzające, haniebne i ukrywane - komentował kardynał Archidiecezji Bostońskiej, Sean P. O'Malley.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (161)
Zobacz także