Trwa ładowanie...
d33cg25

Holenderski rząd podał się do dymisji

Holenderski rząd podał się we wtorek do
dymisji po posiedzeniu poświęconym oficjalnemu raportowi,
obwiniającemu holenderskich polityków i wojskowych o to, że w 1995
r. nie zapobiegli masakrze w bośniackiej Srebrenicy.

d33cg25
d33cg25

Idziemy do Królowej. Złożymy jej rezygnację ministrów i sekretarzy stanu - powiedział dziennikarzom premier Wim Kok.

Koalicyjny gabinet Koka omawiał na nadzwyczajnym posiedzeniu następstwa wynikające z długo wyczekiwanego raportu Holenderskiego Instytutu Dokumentacji Wojny (NIOD), sporządzonego na zlecenie rządu i ogłoszonego 10 kwietnia.

NIOD obarczył holenderski rząd i ONZ współodpowiedzialnością za to, że nie zdołały zapobiec masakrze w Srebrenicy, chronionej w czasie wojny w Bośni przez 200 holenderskich żołnierzy ONZ.

Po ogłoszeniu dokumentu minister środowiska Jan Pronk i minister obrony Frank de Grave oświadczyli, że rozważają podanie się do dymisji. Po ich wypowiedzi pojawiły się spekulacje o upadku drugiego rządu premiera Koka na niespełna miesiąc przed wyborami.

d33cg25

Gdy Serbowie bośniaccy zajęli latem 1995 r. Srebrenicę, w której schroniło się około 30 tys. muzułmańskich uchodźców, dokonali w lipcu masakry 7,5 tys. muzułmańskich mężczyzn.

Autorzy raportu NIOD doszli do wniosku, że chroniący Srebrenicę holenderski batalion, uzbrojony tylko w lekką broń, dostał misję nie do spełnienia, a politycy i wojskowi wykazali się brakiem zainteresowania sprawą. ONZ z kolei wyznaczyła "błękitnym hełmom" mandat nieprzystosowany do warunków, lekceważąc niebezpieczeństwo masowego mordu. (and)

d33cg25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33cg25
Więcej tematów