Atak terrorystów na hotel w Wagadugu. Są zabici i ranni
• W piątek wieczorem doszło do ataku na hotel w Wagadugu
• Są ofiary śmiertelne, zakładników odbiły siły bezpieczeństwa
• Nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy
• Do ataku przyznał się lokalny odłam Al-Kaidy
Co najmniej 23 osoby z 18 krajów zginęły w wyniku ataku terrorystycznego islamistów w stolicy Burkiny Faso - Wagadugu. Nie ma informacji, by wśród ofiar ataku byli Polacy - powiedział IAR dyr. Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak. W szturmie na pozycje islamistów miejscowe wojska wspierały francuskie jednostki specjalne.
Terroryści zabarykadowali się w jednym z głównych hoteli stolicy Burkiny Faso. Wzięli zakładników. Otworzyli ogień do znajdującej się po sąsiedzku kawiarni chętnie odwiedzanej przez przebywających w tym kraju obywateli państw zachodnich.
Po szturmie sił rządowych i jednostek francuskich palący się hotel zdobyto i uwolniono 126 zakładników. 33-osoby są ranne. Czterech terrorystów zginęło. Pozostali uciekli do sąsiedniego hotelu, gdzie się zabarykadowali.
Do zamachu przyznali się dżihadyści związani z Al Kaidą. Wśród terrorystów były dwie kobiety. Komentatorzy francuscy podkreślają, że zamachy mają na celu podważenie pozycji niedawno wybranego prezydenta Rocha Marca Christiana Kabore, któremu pełnego poparcia udzielił Francois Hollande.
Wcześniej podawano, że w zamachu zginęło 20 osób, a 15 zostało rannych.
Do zamachu doszło o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel luksusowy hotel ze 147 pokojami oraz pobliską kawiarnię. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.
Z wiadomości opublikowanej po arabsku przez użytkownika konta "Muzułmanie Afryki" na Telegramie wynika, że zamachowcy wtargnęli do hotelu przez restaurację. "Bojownicy zapewnili w rozmowie telefonicznej, że poległo wielu 'krzyżowców', którzy są wrogami Islamu" - napisano w niej.
Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 r. odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.
Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie - 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.