PolskaApel w obronie godności dzieci poczętych in vitro

Apel w obronie godności dzieci poczętych in vitro

Apel do mediów, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka o obronę praw człowieka.

03.05.2009 | aktual.: 03.05.2009 18:02

Burzliwa debata o in vitro - tocząca się od zapowiedzi przez panią minister Ewę Kopacz refundacji tego zabiegu - przekroczyła granice dopuszczalne w demokratycznym kraju. Coraz bardziej agresywna kampania przeciwników in vitro – u podstaw której stoi ideowa zapiekłość i ignorancja wobec argumentów naukowych – narusza bowiem zarówno godność milionów Polaków, borykających się z coraz powszechniejszym problemem własnej niepłodności, jak i prawa obywatelskie dziesiątków tysięcy naszych współobywateli (w przeważającej części ciągle dzieci), którzy dzięki metodzie in vitro przyszli na świat.

Zaniepokojeni tą sytuacją, zwracamy się:

1.Do dziennikarzy, redaktorów i wszystkich przedstawicieli mediów o większą odpowiedzialność w opisywaniu techniki medycznej in vitro.

2.Do rzecznika praw obywatelskich – będącego konstytucyjnym organem władzy powołanym do ochrony praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – o ochronę polskich obywateli, poczętych metodą in vitro przed dyskryminacją i wszelkimi innymi działaniami, naruszającymi ich prawa obywatelskie.

3.Do rzecznika praw dziecka – będącego konstytucyjnym organem władzy stojącym na straży praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Konwencji o Prawach Dziecka oraz innych przepisach prawa – o ochronę dzieci poczętych metodą in vitro przed dyskryminacją i wszelkimi innymi działaniami, naruszającymi ich prawa obywatelskie. Obowiązkiem dziennikarzy jest przekazywanie informacji w sposób rzetelny i bezstronny. Bezstronność nie oznacza jednak bezrefleksyjności. Dziennikarze, redaktorzy oraz wszyscy inni przedstawiciele mediów powinni zatem mieć świadomość, iż - powtarzając za przeciwnikami metody in vitro sformułowania typu „metoda weterynaryjna”, „zakamuflowana aborcja”, „diabelska inżynieria, której celem jest niszczenie życia”, czy chociażby „dziecko z próbówki” – przyłączają się do ideologicznej i nie mającej żadnych naukowych podstaw nagonki i utrwalają szkodliwe stereotypy, które – jak uczy wielowiekowe doświadczenie – często podsycają nienawiść i bywają impulsem do społecznej
przemocy.

Apelujemy do przedstawicieli mediów o uwrażliwienie na ten typ dyskryminującego języka, który jest niedopuszczalny w publicznym dyskursie. Sformułowanie „dziecko z próbówki” (fałszujące zresztą rzeczywistość, gdyż żadnych próbówek w technice in vitro się nie używa) zawiera meta-informację – będącą w istocie dezinformacją - o sztuczności i odmienności, a zatem swoistej nie-ludzkości człowieka, poczętego tą metodą.

Szanowni dziennikarze! Nie istnieją „dzieci z próbówki”, tak jak nie istnieją „dzieci z pochwy” czy „dzieci z penisa”! Istnieją po prostu dzieci!

Przyjęcie w dyskursie o in vitro w Polsce języka i „logiki” przeciwników tej metody powoduje, że już teraz wiele rodzin ukrywa przed otoczeniem - a nawet rodzinami - fakt, że ich dziecko zostało poczęte dzięki in vitro. Ci ludzie najzwyczajniej w świecie boją się o swoje dzieci, a w najlepszym przypadku chcą im oszczędzić upokorzeń. W konfrontacji z machiną propagandową Kościoła Katolickiego czują się słabi, bezbronni i opuszczeni. Swoimi licznymi wypowiedziami hierarchowie katoliccy – na czele z prominentnymi biskupami (jak chociażby Tadeusz Pieronek o tym, że pierwowzorem in vitro jest Frankenstein) dyskryminują współobywateli, będących w dodatku bezbronnymi dziećmi. Te skandaliczne sformułowania – będące jawnym pogwałceniem praw zapisanych w konstytucji - nie spotykają się ani z potępieniem ze strony mediów, ani - co gorsza - z reakcją Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, czyli organów, które z racji swych konstytucyjnych obowiązków muszą reagować na tego typu niedopuszczalne incydenty.

Apelujemy zatem do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do Rzecznika Praw Dziecka o wypełnianie ich konstytucyjnych obowiązków. Według Konstytucji RP, jak i podpisanych przez Polskę Międzynarodowych Konwencji poszanowanie i ochrona godności człowieka jest obowiązkiem władz publicznych. Na władzach państwowych ciąży obowiązek walki z dyskryminacją oraz ochrona obywateli przed skutkami nietolerancji i podżegania do nienawiści.

Niedopuszczalne jest zatem, by ludzie atakujący z ideologicznych i pozanaukowych pozycji technikę medyczną in vitro (domagając się jej ograniczenia, zakazu i karania lekarzy pomagających pacjentom w ich problemach z niepłodnością), dyskryminowali dzieci, które dzięki tej metodzie pojawiły się na świecie i są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej. To ogromna rzesza ludzka: według różnych danych – od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Tym ludziom (z których najmłodszy przed momentem się urodził, a najstarszy ma 21 lat!) przysługują takie same prawa, jak wszystkim innym Polakom. W demokratycznym kraju nikt nie może ich dyskryminować ze względu na sposób poczęcia. Nikt też nie może dyskryminować chorych na niepłodność ludzi, ograniczać im dostępu do leczenia i traktować jak obywateli drugiej kategorii.

Stowarzyszenie INVI Do Obrony Dzieci In Vitro

Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”

oraz popierający apel:

1.prof. dr hab. Jacek Hołówka, Instytut Filozofii UW

2.dr hab. prof. UW Zbigniew Szawarski, Instytut Filozofii UW

3.prof. dr hab. Eleonora Zielińska, prawnik

4.Krystyna Janda, aktorka, reżyserka

5.Daniel Olbrychski, aktor

6.Krzysztof Globisz, aktor

  1. Tadeusz Słobodzianek, dramaturg
  1. Wojciech Marczewski, reżyser
  1. Małgorzata Saramonowicz, pisarka
  1. Andrzej Saramonowicz, scenarzysta, reżyser
  1. Manuela Gretkowska, pisarka
  1. Piotr Siemion, pisarz
  1. Robert Makłowicz, dziennikarz
  1. prof. dr hab. Romuald Dębski, endokrynolog, ginekolog, położnik
  1. dr n. med. Jan Domitrz, ginekolog
  1. dr Katarzyna Kozioł, Klinika Leczenia Niepłodności „Novum”
  1. dr med. Piotr Lewandowski, Klinika Leczenia Niepłodności „Novum”
  1. prof. dr hab. Waldemar Kuczyński, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  1. prof. Jerzy Radwan, Centrum Leczenia Niepłodności w Łodzi
  1. dr Michał Radwan, Centrum Leczenia Niepłodności w Łodzi
  1. dr n.med Tomasz Rokicki, Europejskie Centrum Macierzyństwa „InviMed”
  1. prof. dr hab. Piotr P. Stępień, Instytut Genetyki i Biotechnologii UW i IBB PAN
  1. prof. dr hab. Andrzej K. Tarkowski, Zakład Embriologii, Instytut Zoologii Uniwersytet Warszawski
  1. prof. dr hab. Sławomir Wołczyński, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  1. dr Barbara Namysłowska-Gabrysiak, Klinika Prawa UW
  1. dr hab. prof. UW Magdalena Środa, Instytut Filozofii UW
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)