Aborcja na świecie. Gdzie jest legalna, a gdzie zakazana?
Legalna aborcja na tak zwane życzenie jest dopuszczalna w większości państw europejskich, Azji i Ameryki Północnej. Duże ograniczenia w przerywaniu ciąży obowiązują głównie w państwach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. Świat w sprawie aborcji można podzielić na Północ i Południe.
W Europie legalna aborcja zazwyczaj może zostać przeprowadzona do końca 12 tygodnia ciąży, a osoby nieletnie muszą mieć zgodę rodziców na jej dokonanie. Jeśli aborcja w jakimś kraju jest darmowa, to tylko z powodów medycznych. W kilku krajach w Europie aborcja nie jest przeprowadzana od razu, bo kobieta musi mieć czas do zastanowienia się. Przez kilka dni spotyka się z psychologiem, żeby przygotować się do aborcji lub z niej zrezygnować i urodzić dziecko. Taka zasada obowiązuje np. w Holandii, zabieg przeprowadzany jest po pięciu dniach od rozmowy z lekarzem na temat aborcji. Inne ograniczenie dotyczy młodych kobiet, mających mniej niż 16 lat, ponieważ wtedy wymagana jest zgoda rodziców.
U naszych południowych sąsiadów, Czechów i Słowaków, aborcja również jest dozwolona. Na Słowacji jedynym ograniczeniem jest czas, ponieważ aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Podobnie jest w Czechach, legalne zabiegi wykonuje się do 12 tygodnia, ale lekarz może przesunąć ten termin nawet do 24 tygodni. Są też inne ograniczenia, ale dotyczą one obcokrajowców, ponieważ trzeba mieć czeskie ubezpieczenie zdrowotne.
Aborcja z ograniczeniami
W Europie jedynie w kilku krajach aborcji dokonuje się w wyjątkowych sytuacjach, czyli wtedy, gdy płód jest ciężko uszkodzony, zagraża życiu i zdrowiu kobiety, albo ciąża powstała w wyniku gwałtu. Tak jest w Wielkiej Brytanii, ale lekarze nie boją się zakwestionowania ich decyzji o aborcji z powodu na zagrożenie życia kobiety. A jest ona legalna nawet wtedy, gdy ciąża zagraża zdrowiu psychicznemu kobiety. Podobne ograniczenia są na Cyprze, a w Finlandii i Islandii powodem usunięcia ciąży może być też związek kazirodczy.
Najbardziej restrykcyjne przepisy w Europie są w Irlandii i na Malcie. Aborcja w Irlandii jest legalna tylko wtedy, gdy lekarze ratują życie kobiety. Mimo że w Wielkiej Brytanii przepisy nie należą do najbardziej liberalnych, to wiele Irlandek przyjeżdża do tego kraju usuwać ciążę. A na Malcie nawet życie kobiety nie jest ważniejsze, bo obowiązuje tam całkowity zakaz przerywania ciąży.
W państwach Unii Europejskiej nie zauważono, żeby zakaz aborcji zmniejszał liczbę przerywanych ciąż. Według ONZ, legalna aborcja zmniejsza liczbę powikłań po zabiegach dokonywanych nielegalnie. A tam gdzie aborcja na życzenie jest legalna kobiety nie przerywają ciąży częściej niż w innych krajach, w których utrudnia się przeprowadzanie tego zabiegu.
Aborcja poza Europą
Ograniczenia i zakazy w tej kwestii obowiązują także w państwach Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu. W Salwadorze obowiązuje całkowity zakaz aborcji, a środki antykoncepcyjne są bardzo trudno dostępne. Innymi państwami na świecie, w których aborcja nie jest dozwolona pod żadnym warunkiem, są jeszcze Chile, Nikaragua, Dominikana, Gwatemala.
W państwach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji bardzo często kobieta musi mieć zgodę współmałżonka na dokonanie aborcji. Tak jest w Turcji, Arabii Saudyjskiej, Japonii i Korei Południowej. Poza tym trzeba spełnić kilka warunków. W tych krajach można usunąć ciążę będącą wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub gdy zagraża życiu i zdrowiu matki. Wyjątkami są tutaj Tunezja, Malawi, Bahrajn i RPA, w których przepisy aborcyjne są podobne do tych obowiązujących w Europie.
Jak informuje Center for Reproductive Rights, które monitoruje przepisy dotyczące aborcji na całym świecie, legalne usuwanie ciąży dozwolone jest przede wszystkim w państwach Ameryki Północnej, Europy i Azji. A restrykcyjne ograniczenia, pozwalające tylko na usunięcie ciąży z gwałtu, albo całkowity zakaz jej przerywania, obowiązują w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.