Żywa ryba wydobyta z rekordowej głębokości
Dzięki specjalnej trzyczęściowej komorze ciśnieniowej udało się zachować przy życiu rybę, wydobytą z głębokości ponad 2 kilometrów - informuje pismo Deep-Sea Research.
Złapane na dużej głębokości morskie organizmy zwykle nie przeżywają wynurzenia na powierzchnię z powodu zbyt dużej i szybkiej zmiany ciśnienia (każde 10 metrów zanurzenia zwiększa ciśnienie o mniej więcej 1 atmosferę; na głębokości kilometra panuje więc ciśnienie rzędu 100 atmosfer). Wiele ryb nie przeżywa już wydobycia z głębokości 100 metrów - rozdęty pęcherz pławny wychodzi im pyskiem.
Znanym od lat rozwiązaniem jest wynoszenie zwierząt na powierzchnię w ciśnieniowym pojemniku. Posługując się jego ulepszonym modelem, naukowcy z Universite Pierre et Marie Curie w Paryżu dokonali rekordowego wyczynu wydobywając żywą rybę z gatunku Pachycara saldanhai, schwytaną na głębokości 2300 metrów, w pobliżu podmorskich gorących źródeł w rejonie Grzbietu Środkowoatlantyckiego.
Oprócz ryby udało się także wydobyć trzy gatunki krewetek Mirocaris fortunata, Chorocaris chacei i Rimicaris exoculata. Niestety, po stopniowym obniżeniu ciśnienia na powierzchni wszystkie zwierzęta zdechły.
W przyszłości naukowcy chcą przenieść zwierzęta bez dekompresji do specjalnie przygotowanego laboratorium, by badać ich zachowania w środowisku przypominającym naturalne.