Trwa ładowanie...
d1nbghy

Zyta Gilowska - nowa minister finansów i wicepremier

Prezydent Lech Kaczyński wręczył prof. Zycie Gilowskiej nominację na minister finansów i wicepremier w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zyta Gilowska - nowa minister finansów i wicepremier
(PAP)
d1nbghy

Relacja reportera Radia ZET

Dotychczasowa minister finansów prof. Teresa Lubińska została odwołana. Była minister ma podjąć pracę w kancelarii premiera i zająć się przygotowaniem tzw. budżetu zadaniowego.

d1nbghy

Podczas ceremonii w Pałacu Prezydenckim Zyta Gilowska złożyła przysięgę, przyrzekając, że dochowa wierności konstytucji, a dobro Ojczyzny i obywateli będzie dla niej najwyższym nakazem. Przysięgę zakończyła słowami Tak mi dopomóż Bóg.

Prezydent powiedział, że zmiany w składzie rządu dokonał na wniosek premiera. Wyraził nadzieję, że wicepremier Gilowska będzie dobrze pracować z innymi członkami rządu. Dodał, że jest ona od dawna znana w polskiej polityce jako specjalistka od finansów. Prezydent podkreślił, że nowa minister powinna uwzględniać interesy państwa i społeczeństwa. Dodał, że Teresa Lubińska będzie dalej pracować w rządzie na innym stanowisku.

Premier podziękował Lubińskiej za jej bardzo owocną pracę. Podkreślił, że w ciągu trzech tygodni udało się odchodzącej minister obniżyć deficyt w tegorocznym budżecie, a rynki finansowe pozytywnie oceniły jej pracę.

Wicepremier Zyta Gilowska obejmie nadzór nad wszystkimi resortami gospodarczymi - oświadczył premier na konferencji prasowej. Marcinkiewicz podkreślił, że do rządu dołączył najlepszy fachowiec w dziedzinie finansów publicznych.

d1nbghy

Najważniejszym problemem Polski, za który współodpowiedzialnośc ponosi państwo, jest bezrobocie - podkreśliła wicepremier Zyta Gilowska. Wszystkie działania powinny być więc podporządkowane jego zmniejszeniu i ograniczeniu "szarej strefy" - dodała. Oświadczyła też, że najważniejsze dla niej jest obniżenie kosztów pracy oraz uproszczenie i obniżenie podatków. Wicepremier przyznała, że chce też uporządkować finanse publiczne. Zamierza wprowadzić tak zwany zadaniowy tryb prac nad budżetem. Zajmie się tym odwołana minister finansów, Teresa Lubińska.

Gilowska zapytana o podatek liniowy, którego była zwolenniczką, odparła, że zostanie on wprowadzony, gdy państwo będzie do niego gotowe. Na razie nie jest to możliwe - powiedziała.

Premier Marcinkiewicz zapewnił, że nie szuka w Platformie Obywatelskiej ludzi do swego rządu. Dodał jednak, że jest otwarty na współpracę w reformowaniu państwa. Zapytany, czy nie obawia się reakcji Samoobrony i LPR na powołanie Gilowskiej do rządu, odpowiedział, że wicepremier jest lubiana przez polityków wszystkich partii. Dodał, że jej powołanie do rządu ułatwi realizację jego programu.

d1nbghy

Podziel się opinią

Share

d1nbghy

d1nbghy
Więcej tematów