Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie modlili się w Auschwitz
Około 200 osób - muzułmanów, żydów i chrześcijan - oddało w muzeum Auschwitz uroczystym hołd ofiarom obozu. Kulminacją uroczystości była międzyreligijna modlitwa.
Przedstawicielom różnych religii towarzyszyli byli więźniowie oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych i rządów 40 państw afrykańskich, arabskich oraz europejskich. Wśród nich byli m.in. zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Asha-Rose Migiro, były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Gerhard Schroeder i były prezydent Chorwacji Stjepan Mesić.
Międzyreligijnej modlitwie przewodniczyli: arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois, Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric i były główny rabin Izraela Meir Lau.
Rabin Lau po żałobnej modlitwie żydowskiej El male rachamim powiedział, że ludzie powinni nauczyć się lekcji świętości ludzkiej osoby. - Życie jest zbyt cenne. Życie musi być cenione, chronione i zachowane. Po katastrofie Auschwitz musimy stworzyć język porozumienia - podkreślił.
Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric wyznał, że od dawna chciał przyjechać do byłego obozu, by skierować przesłanie, szczególnie do Europy. - Chciałem zapytać: czy naprawdę jesteśmy szczerzy, mówiąc: Nigdy więcej? Czy nasi wnukowie mogą się nie obawiać powtórzenia historii? - powiedział.
Wielki Mufti zaznaczył, że "tu nie chodzi by czasem przyjechać do Auschwitz i współczuć ofiarom". - Chodzi o to, by uczyć w szkołach o tym, co stało się w Auschwitz, w Srebrenicy, i obiecać, że to się nie powtórzy nigdzie, w żadnym czasie - podkreślił.
Również metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz wyraził przekonanie, że spotkanie w miejscu martyrologii narodów, jakim jest Auschwitz, odbywa się "dla pokoju". - Jesteśmy tu razem i modlimy się o pokój. Pamiętając, co się stało idziemy w kierunku przebaczenia, ale nie - zapomnienia - mówił. - Takie spotkania zbliżają ludzi. Są tu bowiem razem żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, by wspominać tych, którzy zginęli - dodał.
Pod pomnikiem ofiar obozu, który stoi między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II - Birkenau, przedstawiciele świata chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, ONZ, a także Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Iraku, Maroko i Turcji złożyli kwiaty i oddali hołd ofiarom Zagłady.
Uczestnicy międzykulturowego i międzyreligijnego spotkania w byłym niemieckim obozie Auschwitz zwiedzili ekspozycje w Blokach IV i V Państwowego Muzeum Auschwitz. W Bloku IV zgromadzono prochy ofiar, ludzie włosy, puszki po cyklonie B, którym mordowano więźniów; w Bloku V zgromadzono buty, walizki, które należały do deportowanych z całej Europy Żydów.
Uroczystość zakończyło spotkania w sali kinowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas niego b. kanclerz Niemiec Gerhard Schoeder podkreślał jak straszliwym miejscem jest Auschwitz, zwracając uwagę na szczególną odpowiedzialność Niemców. B. kanclerz mówił też o konieczności edukowania młodzieży w kontekście historii i Auschwitz.
Po uroczystościach dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński powiedział, że "Miejsce Pamięci stało się symbolem na skalę światową". - Tragedia niewinnych ofiar Auschwitz stała się cywilizacyjnym punktem odniesienia. Odrzucanie zatem przesłania tego miejsca, historii zagłady, byłoby nie tylko moralnym błędem, ale i marginalizacją swej własnej pamięci, spłycaniem swojego zrozumienia świata i narażeniem się na powszechne niezrozumienie. Ta wizyta ma w sobie wymiar głębokiego świadectwa, i za to świadectwo należy jej uczestnikom podziękować - powiedział Cywiński.
Spotkanie zorganizowali inicjatorzy międzykulturowego przedsięwzięcia pod auspicjami UNESCO o nazwie Projekt Aladyn. Realizowany jest on od dwóch lat przez pozarządową organizację o tej samej nazwie. Jej celem jest promocja międzykulturowych kontaktów, głównie między światem żydowskim i muzułmańskim. Jednym z zadań mającego siedzibę w Paryżu Projektu Aladyn jest przeciwdziałanie negacjonizmowi i szerzenie wiedzy na temat holokaustu w świecie islamu.
UNESCO na swojej stronie internetowej podało, że celem spotkanie w byłym obozie miało na celu przede wszystkim uwypuklić konsekwencje jakie ideologia nazistowska i faszystowska przyniosła Żydom. Miało też na celu inspirować przywódców politycznych, religijnych i intelektualnych do przeciwstawiania się negowaniu Holokaustu i wszelkim formom nietolerancji i dehumanizacji.
Nie była to pierwsza międzykulturowa wizyta w byłym obozie Auschwitz. W 2003 roku były obóz odwiedziła kilkusetosobowa grupa Żydów i Arabów izraelskich oraz Palestyńczyków, którym towarzyszyła dwustuosobowa grupa obywateli Francji, głównie żydów i muzułmanów. Organizatorem tamtego spotkania było działające w Izraelu i Francji stowarzyszenie Pamięć dla Pokoju.
Dwa lata temu hołd ofiarom złożyli przedstawiciele największych religii świata, którzy uczestniczyli w krakowskim Kongresu dla Pokoju. W uroczystościach wzięła wówczas udział grupa zwierzchników różnych religii: kardynałowie i biskupi, rabini, przedstawiciele islamu i buddyzmu.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i przedstawicieli innych narodów.
W 1947 roku na terenie byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum, które dotychczas odwiedziło ponad 30 milionów osób. Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt poinformował, że według niepełnych statystyk z krajów arabskich przyjechało dotychczas ponad 25 tysięcy.
Były niemiecki obóz w 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.