PolskaZwycięskie projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego

Zwycięskie projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego

Warszawiacy po raz pierwszy mogli realnie zdecydować o kształcie stolicy. Każdy z nas mógł przedstawić, a następnie przegłosować swój projekt. Mogły to być parki dla psów, place zabaw, zwężenia ulic, a nawet remont podwórka w kamienicy. Swój głos mogli oddać wszyscy mieszkańcy Warszawy, także mieszkańcy poniżej 18. roku życia (za zgodą opiekuna prawnego) i cudzoziemcy stale tu zamieszkujący. Nie trzeba było mieć meldunku. Można było nawet nie ruszać się z domu - głosowanie poprzez stronę było bardzo proste, a cały proces trwał minutę.

Do głosowania było 1390 projektów w 18 dzielnicach. Do podziału w budżecie partycypacyjnym było ponad 26 milionów złotych. Głosowało prawie 167 tys. warszawiaków. Na piątkowej konferencji poinformowano o projektach, które będą realizowane w przyszłym roku.

Poznaj zwycięskie projekty

Najwięcej osób zagłosowało na Ursynowie. Tutaj swoje głosy oddało aż 15,51 proc. mieszkańców dzielnicy. Kolejne aktywne dzielnice to Mokotów i Wawer.

W sumie oddanych zostało 148 814 ważnych głosów. 42 113 osób głosowało w sposób tradycyjny, natomiast 106 701 oddało głosy przez Internet. Nieważnych głosów było 18 078 (oddanych przez internet: 14 013, w formie papierowej 4 065). Główne powody nieważnych głosów to: niepotwierdzenie linka aktywacyjnego, głosy podwójne, z brakiem lub błędnym numerem PESEL, bez podpisanej karty papierowej.

Co ważne, jeśli pierwsze projekty (z największą liczbą głosów) nie wyczerpały puli pieniędzy w danej dzielnicy, wówczas dobierany był do realizacji kolejny projekt, który mieścił się w ramach finansowych. Nie musiał to być trzeci, czy czwarty po głosowaniu, ale nawet szósty czy siódmy ze zgłoszonych. Ważne, żeby wystarczyło na niego pieniędzy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)