Trwa ładowanie...
dwm8uok

Zwolniony wiceprezydent Poznania w radzie nadzorczej MPK. Radni PiS oburzeni

Prezydent Poznania musiał we wtorek tłumaczyć się przed radnymi PiS-u, dlaczego poprosił o dymisję wiceprezydenta Jakuba Jędrzejewskiego, jednocześnie załatwiając mu stanowisko w radzie nadzorczej MPK.
Share
Zwolniony wiceprezydent Poznania w radzie nadzorczej MPK. Radni PiS oburzeni
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
dwm8uok

W zeszłym tygodniu Jakub Jędrzejewski najpierw został wyrzucony z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, a następnie po rozmowie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem złożył dymisję ze stanowiska jego zastępcy. Powód to niejasności wokół działań Jędrzejewskiego z 2014 r., kiedy pełnił funkcję prezesa spółki Szpitale Wielkopolski. Rada nadzorcza tej spółki podważa podpisane przez niego faktury na 150 tys. zł za zlecenia, które miała realizować m.in. firma należąca do jego znajomego. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Dymisję ze stanowiska wiceprezydenta Jędrzejewski złożył w czwartek po rozmowie z Jackiem Jaśkowiakiem. Jak się później okazało, dzień wcześniej prezydent Poznania podpisał... nominację Jędrzejewskiego na członka rady nadzorczej MPK, co oburzyło radnych opozycji, którzy podczas wtorkowej sesji Rady Miasta zażądali wyjaśnień.

- Ostatnie dni to spektakl wokół osoby pana Jędrzejewskiego, który poznaniacy oglądają z zażenowaniem. Trudno mówić o tym, że prezydent i Platforma Obywatelska rządzą miastem, bo państwo zajmujecie się tylko sobą – grzmiał Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący klubu PiS. – Sytuacja, w której jednego dnia wyrzuca się pana Jakuba Jędrzejewskiego z PO, a jednocześnie załatwia mu posadę w radzie nadzorczej miejskiej spółki, to cyrk za pieniądze podatników! – dodawał.

dwm8uok

Prezydent Jacek Jaśkowiak odpierał zarzuty, przypominając, że w Polsce obowiązuje zasada „domniemania niewinności”, a Jakub Jędrzejewski sam poprosił o kontrolę Najwyższą Izbę Kontroli i Urząd Kontroli Skarbowej działań spółki Szpitale Wielkopolski za okres, kiedy był jej prezesem. Poza tym prezydent zapewnił, że decyzja o nominacji do posady w radzie nadzorczej MPK zapadła już trzy tygodnie wcześniej, a sam Jakub Jędrzejewski ma wszystkie niezbędne do tego kompetencje.

- Jego rezygnacja ze stanowiska mojego zastępcy nie wyklucza naszej dalszej współpracy – przekonywał prezydent.

Radni PiS zażądali, aby prezydent przedstawił listę wszystkich dokonanych przez siebie zmian personalnych w Urzędzie Miasta, zarządach i radach nadzorczych spółek miejskich z uzasadnieniem, co zadecydowało o objęciu posad przez konkretne osoby.

- Chcemy wiedzieć, jak duża jest skala zjawiska polegającego na tym, że stanowiska przydziela się według potrzeb polityków i sympatyków Platformy Obywatelskiej – uzasadniał Szynkowski vel Sęk.

dwm8uok

Przypominamy, że sam Jakub Jędrzejewski twierdzi, że w czasie, gdy był wiceprezydentem Poznania, był naciskany przez czołowych polityków PO o załatwienie konkretnej posady dla wskazanej osoby.

Prezydent Jaśkowiak obiecał przygotować zestawienie dokonanych przez siebie zmian personalnych na kolejnej sesji Rady Miasta.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dwm8uok

Podziel się opinią

Share
dwm8uok
dwm8uok
Więcej tematów