PolskaZwiązkowcy ze Śląska chcą spotkania z Religą

Związkowcy ze Śląska chcą spotkania z Religą

Szybkiego spotkania na Śląsku domagają się w liście do ministra Zbigniewa Religi przedstawiciele związków zawodowych działających w śląskiej służbie zdrowia. List, podpisany przez śląski Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, zawiera też postulaty, od których spełnienia związkowcy uzależniają zawieszenie zapowiadanego na wtorek strajku generalnego.

Rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński powiedział, że takie spotkanie planowane jest w przyszłym tygodniu.

Postulaty związkowców to m.in. o "rzeczywiste wprowadzenie zmian systemowych w sektorze ochrony zdrowia szybką ścieżką legislacyjną, zwiększenie nakładów finansowych na świadczenia medyczne".

Po raz kolejny żądamy też ustawowego zagwarantowania wszystkim pracownikom ochrony zdrowia w Polsce podwyższenia wynagrodzeń o co najmniej 30% od czerwca 2006- powiedziała przewodnicząca regionalnego sekretariatu ochrony zdrowia "Solidarności" w Katowicach, Ewa Fica.

Odnosząc się do złożonego tego dnia w sejmie przez PiS projektu ustawy dotyczącej naprawy sytuacji w służbie zdrowia - który m.in. prócz 800 mln zł już zadeklarowanych na podwyżki w tym roku, przewiduje dalsze 180 mln zł na ten cel - podkreśliła, że dzisiejsza propozycja PiS-u, to tylko i wyłącznie propozycja.

Oceniła ona, że choć złożony projekt uwzględnia podwyżki zarówno dla pracowników publicznej i niepublicznej służby zdrowia, bez uruchomienia szybkiej ścieżki legislacyjnej, wskazania finansowania i konkretnego terminu realizacji, protestujący będą traktować go jako "kolejną zmianę deklaracji".

My ze strajku się nie wycofujemy; 19 czerwca na Śląsku będzie - ostrzegawczy, 20 czerwca - bezterminowy. Mamy już wstępnie ok. 200 placówek - szpitali i przychodni - które przystąpią do strajku bezterminowego - zaznaczyła Fica.

Dodała, że związkowcy, przygotowując się do strajku, wciąż oczekują potwierdzenia, które placówki przystąpią do strajku, ponieważ w wielu z nich trwają jeszcze negocjacje z pracodawcami. Oficjalna informacja, które placówki będą strajkowały, a które zabezpieczały strajk, będzie przekazana pacjentom i dyrektorom pogotowia w piątek- zapowiedziała.

W niektórych miastach, według danych już uzyskanych przez organizujący protest Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, do bezterminowego protestu zamierzają przystąpić wszystkie placówki służby zdrowia, często wraz z lekarzami pierwszego kontaktu. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Jastrzębiu-Zdroju, Częstochowie i Bytomiu.

Z planowanego strajku - według zapowiedzi związkowców - zostaną wyłączeni pracownicy pogotowia, a także izb porodowych, oddziałów intensywnej opieki medycznej, leczenia oparzeń i kardiochirurgicznych. Nie będzie strajkował Instytut Onkologii w Gliwicach. Biorące udział w proteście placówki mają pracować w formie zbliżonej do ostrego dyżuru.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)