PolskaZwiązkowcy zapowiadają protesty w kolejnych szpitalach

Związkowcy zapowiadają protesty w kolejnych szpitalach

Akcje protestacyjno-strajkowe zapowiadają od wtorku związkowcy w kolejnych szpitalach w województwie świętokrzyskim. Trwają rotacyjne strajki okupacyjne w szpitalach w Skarżysku-Kamiennej i we Włoszczowie. Możliwe, że o zaostrzeniu protestu zdecydują związkowcy w kolejnych placówkach.

Poinformowała o tym przewodnicząca oddziału świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Dorota Szlufik.

Protesty pracowników szpitali związane są z obowiązującym od 5 lutego artykułem 890 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc), który pozwoli w zakładach objętych egzekucją komorniczą jedynie na trzymiesięczną wypłatę minimalnego wynagrodzenia za pracę, i to wyłącznie za zezwoleniem sądu. Związkowcy protestują również przeciwko projektowi ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów.

W Szpitalu Miejskim w Kielcach od wtorku do czwartku związkowcy organizować będą godzinny protest ostrzegawczy. O proteście zdecydowały wszystkie związki zawodowe działające w placówce.

Przez godzinę, między 11 a 12, pielęgniarki i lekarze powstrzymywać się będą od pracy. Akcja nie będzie dotyczyła bloku operacyjnego, położnictwa, izby przyjęć, anestezjologii i intensywnej terapii. Na oddziałach pozostaną ordynatorzy i pielęgniarki oddziałowe, a w razie konieczności, również dodatkowe pielęgniarki - powiedziała przewodnicząca OZZPiP w lecznicy Zofia Małas.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach we wtorek odbędzie się dwugodzinna pikieta solidarnościowa z okupującymi inne szpitale. W szpitalu w Sandomierzu od wtorku do piątku odbywać się będą dwugodzinne pikiety.

Poniedziałek jest piętnastym dniem rotacyjnego strajku okupacyjnego w szpitalu w Skarżysku-Kamiennej i siódmym we Włoszczowie.

Poparcie i solidarność dla działań podejmowanych przez pracowników służby zdrowia "w obronie własnej godności, miejsc pracy oraz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców" wyraziło w poniedziałek Forum Związków Zawodowych w regionie, reprezentujące m.in. hutników, energetyków, policjantów, kolejarzy i kierowców.

Akcje protestacyjne przybierają na sile i drastyczności, stąd uważamy, że problem ten winien być wniesiony pod obrady Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego - napisano w oświadczeniu.

Protesty służby zdrowia w Świętokrzyskiem rozpoczęły się 27 stycznia od głodówki w szpitalu w Starachowicach (strajk głodowy został zawieszony po dwóch tygodniach, wznowiony we wtorek i ponownie zawieszony w nocy z piątku na sobotę). Od 1 lutego w świętokrzyskich szpitalach obowiązuje pogotowie protestacyjne. W poprzednim tygodniu kilka szpitali w regionie przeprowadziło strajki ostrzegawcze. Od 10 lutego w regionie trwa pogotowie strajkowe ogłoszone przez "Solidarność".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)