Związkowcy nadal okupują siedzibę PHS, w piątek pikieta
Ok. 20 związkowców z Huty Katowice kontynuuje rozpoczętą w środę okupację sali konferencyjnej w katowickiej siedzibie koncernu Polskie Huty Stali (PHS) SA, do którego należy zakład. W siedzibie zarządu koncernu związkowcy zamierzają spędzić drugą już noc.
Domagają się gwarancji anulowania orzeczenia o upadłości spółki HK Zakład Automatyzacji - jednej z najważniejszych spółek koncernu PHS. Na piątek zapowiedzieli pikietę siedziby Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej - największego oddziału PHS.
Liczą, że w piątek uda się podpisać porozumienie w sprawie gwarancji dalszego funkcjonowania zakładu. Od tego uzależniają przerwanie okupacji siedziby PHS.
W czwartek ze związkowcami rozmawiali m.in. przedstawiciele zarządu i rady nadzorczej koncernu oraz wojewoda śląski Lechosław Jarzębski, który obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby decyzja o upadłości spółki została zmieniona, a zakład mógł kontynuować działalność w dotychczasowej formie.
"Wojewoda zadeklarował, że wykorzysta różne ścieżki, aby skutecznie rozwiązać problem i zapewnić dalsze funkcjonowanie zakładu. Przyjmujemy jego deklarację za dobrą monetę. Liczymy, że w piątek uda się spisać stosowne porozumienie, co umożliwi przerwanie okupacji" - powiedział PAP szef "Solidarności" w HK Władysław Molęcki.
W wydanym w czwartek komunikacie przedstawiciele PHS poinformowali, że decyzja o upadłości HK Zakładu Automatyzacji zaszokowała nie tylko załogę tej spółki i związkowców, ale także jej zarząd i kierownictwo PHS.
Upadłość spółki katowicki Sąd Rejonowy ogłosił w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie odrzucił złożony w maju 2002 wniosek zarządu tej spółki o otwarcie postępowania układowego.
Tymczasem w dniu ogłoszenia upadłości wierzyciel, który o nią wnioskował, wycofał swój wniosek, ponieważ jego roszczenia w kwocie ok. 90 tys. zł zostały zaspokojone. W międzyczasie spółka została też dokapitalizowana kwotą 12,4 mln zł.
Ponadto - według przedstawicieli PHS - spółka realizowała program naprawczy. W 2002 roku uzyskała rentowność brutto rzędu 20 proc. oraz dodatni wynik sprzedaży. Została też objęta restrukturyzacją finansową w ramach tzw. pakietu wicepremiera Kołodki.
Zarząd spółki uważa, że w tej sytuacji nie było podstaw do orzekania upadłości, a decyzja sądu była błędna. Zarząd HK Zakładu Automatyzacji złożył zażalenie w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Katowicach.
Upadła spółka odpowiada za automatykę i informatyczną stronę procesu produkcji. Bez niej huta nie mogłaby pracować. Zatrudnia ok. 500 osób. Zarząd HK Zakładu Automatyzacji powołał zespół roboczy, który ma opracować odpowiednie procedury, aby niezależnie od sytuacji utrzymać ciągłość pracy spółki.
Oprócz "Solidarności", w okupacji siedziby zarządu PHS uczestniczą przedstawiciele zrzeszonego w OPZZ Związku Zawodowego Pracowników Huty Katowice oraz Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego. Protest popierają pozostałe związki z Huty Katowice. (iza)