Związkowcy i Poczta Polska podpisali porozumienie
Związkowcy i dyrekcja Poczty Polskiej podpisali porozumienie w sprawie podwyżek dla pracowników. Pocztowcy jeszcze w tym roku otrzymają 600 złotych premii brutto oraz podwyżkę w przyszłym roku w wysokości prawie 90 złotych. Nie obejmie to pracowników zarabiających ponad 5 tysięcy złotych.
Porozumienie podpisał dyrektor generalny Poczty Polskiej Zbigniew Niezgoda i Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, w którego skład wchodzi 7 związków.
Niezgoda powiedział, że jest to zwycięstwo obu stron. Jego zdaniem najważniejsze jest to, że pracodawca i związkowcy z troski o firmę potrafili znaleźć rozwiązanie.
Jednak związkowcy nie są zadowoleni z wynegocjowanych rozwiązań finansowych - tłumaczył Paweł Jędrzejewski z Solidarności. Związek oczekiwał bardziej zdecydowanych zabezpieczeń dla protestujących pracowników. Jędrzejewski oświadczył, że "Solidarność" sporu nie zakończyła i będzie nadal negocjowała z kierownictwem takie rozwiązania, które będą do zaakceptowania dla obu stron.
Jerzy Skibniewski - pełnomocnik dyrektora generalnego Poczty Polskiej do spraw związków zawodowych - wyjaśnia, że punkty porozumienia podpisane z Komitetem Międzyzwiązkowym wchodzą w życie, a dyrekcja nadal będzie negocjować z Solidarnością.
Jak wynika z treści porozumienia z siedmioma związkami pocztowymi, 600 złotych premii oznacza podwyżkę uposażenia jeszcze w tym roku o 50 złotych miesięcznie, a wynegocjowane 89,50 złotych podwyżki w przyszłym roku będzie liczone od podstawy uwzględniającej premię - w efekcie łączna podwyżka średniej płacy w przyszłym roku, wyniesie więc blisko 140 zł na jednego pracownika.
Podwyżki były od 3 tygodni najbardziej spornym punktem negocjacji. Co do pozostałych spraw dotyczących między innymi roznoszenia ulotek czy przestrzegania 8-godzinnego dnia pracy, strony porozumiały się już wcześniej. Pracodawca zagwarantował także, że nie zwolni osób, które brały udział w strajku.