Związkom nie podoba się reforma emerytur mundurowych
- Swoje uwagi do założeń projektu reformy
systemu emerytur mundurowych przedstawiła już część związków
zawodowych oraz kierownictwa wszystkich służb, których to dotyczy -
poinformował wiceszef MSWiA, Zbigniew Sosnowski.
19.02.2009 | aktual.: 19.02.2009 22:25
- Założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych po analizie wnoszonych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opinii, uwag i wniosków zostaną poddane dalszym konsultacjom społecznym - powiedział Sosnowski.
- Ograniczenia wydatków nie dotyczą zadań, które bezpośrednio przekładają się na zdolności operacyjne policji. W każdej w formacji podległych lub nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji wprowadzane są plany oszczędnościowe zmierzające do zmniejszenia wydatków - powiedział Sosnowski.
Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40% podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75%.
MSWiA wyda w tym roku ok. 1,2 mld zł mniej niż pierwotnie zaplanowano. Z tej kwoty 1 mld zł odnosi się do części budżetu dotyczącej spraw wewnętrznych; ograniczono wydatki policji (802 mln), Straży Granicznej (138 mln), Biura Ochrony Rządu (21 mln) i Państwowej Straży Pożarnej (13 mln).
Dziś około sześć tysięcy pracowników służb mundurowych protestowało w Gdańsku i Krakowie. Policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej i Straży Granicznej demonstrowali przeciw zapowiadanym zmianom w przepisach emerytalnych dla służb mundurowych.