Zużyte baterie i akumulatory będziemy zostawiać w sklepach
Możliwość pozostawiania zużytych baterii i akumulatorów w sklepach, w których się je kupiło, oraz ponoszenie kosztów ich zbiórki i recyklingu przez producentów, zakłada dyrektywa przyjęta przez Parlament Europejski (PE).
Komisja Europejska przedstawiła projekt tego rozwiązania w listopadzie 2003 roku. Jego celem jest m.in. zapobieganie stosowaniu w bateriach i akumulatorach metali ciężkich oraz ulepszanie ich zbierania, przetwarzanie i recyklingu.
Europarlamentarzyści, opowiadając się za dyrektywą, przypominali, że każdego roku na śmietniki trafia tysiące ton zużytych baterii i akumulatorów, mimo, iż zawierają tak niebezpieczne metale jak rtęć, ołów czy kadm.
Zgodnie z przyjętą przez PE dyrektywą kraje członkowskie będą zobowiązane do wyznaczenia tzw. minimalnych celów zbiórki i recyklingu, a producenci będą ponosić koszty zbiórki i przetwarzania baterii i akumulatorów, po odliczeniu zysku ze sprzedaży odzyskanych materiałów.
Państwa UE mają też zobowiązać dystrybutorów by informowali klientów o możliwości oddania zużytych baterii do sklepów.
Dyrektywa zakłada też wspieranie badań i zachęcanie do produkcji baterii i akumulatorów zawierających mniejsze ilości niebezpiecznych substancji.
Przyjętą przez PE regulację musi jeszcze zatwierdzić Rada UE. Dyrektywa wejdzie w życie z chwili jej opublikowania, a członkowie UE będą mieli dwa lata na wdrożenie jej zapisów.
Patrycja Rojek