Zrabowane, a czasami nawet odzyskane
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalną publikację "Zagrabione - odzyskane", prezentującą polskie dobra kultury zrabowane i wywiezione poza granice Polski w czasie II wojny światowej, a które udało się odzyskać w ciągu ostatnich dziesięciu lat - donosi "Rzeczpospolita".
Autorami publikacji są prof. Wojciech Kowalski i dr Monika Kuhnke, którzy ujawnili dziennikarzom gazety trudny proces odzyskiwania zrabowanych dzieł. Jak dowodzą, najłatwiej odzyskać te, które znalazły się na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Najtrudniej zaś z Rosji, gdzie jest najwięcej utraconych w czasie wojny polskich dóbr kultury. Powojenne statystyki wskazują, że na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej zostało zniszczonych lub zaginęło ok. 500 tys. cennych przedmiotów - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jak przekonują specjaliści, publikacja "Zagrabione - odzyskane" ma zachęcić do pracy nad poszukiwaniem dokumentacji utraconych obiektów. Ma być ona także swego rodzaju apelem do osób prywatnych, aby dzieliły się informacjami o miejscu przechowywania dzieł sztuki, które mogą być polską własnością.