PolskaŻonę tanio kupię

Żonę tanio kupię

Mieszkanki Chełmży na ślubach z
obcokrajowcami chciały zarobić grube pieniądze. Mężowie przepadli,
a kobiety szukają sposobu na rozwód - powiadamia "Gazeta Pomorska".

W procederze zawierania małżeństw za pieniądze w roli kupca występowali czarnoskórzy Nigeryjczycy, swój stan cywilny sprzedawały mieszkanki Chełmży. Gazeta dotarła do ślubnych dokumentów, które wskazują, że wszystko trwało przynajmniej 2 lata.

Mechanizm był prosty. Mieszkańcy Afryki, by ułatwić sobie pobyt w Unii Europejskiej, potrzebowali polskich żon. Stawały się nimi 20- , 30-letnie kobiety. W nawiązaniu kontaktu pośredniczyła też chełmżynianka - "dama z czerwonej alfy romeo" - jak ją nazywają w mieście.

Swatka obiecywała dziewczynom po kilka tysięcy złotych. - Miałam dostać 5,5 tysiąca. Zgodziłam się, wszystko odbyło się ponad rok temu we Włoszech. Męża widziałam dwa razy, ostatnio rok temu - opowiada 24-letnia Oksana. Kobieta jest bezrobotna, pochodzi z biednej rodziny. Właśnie na tym żerowała swatka, która dalej "tworzy" małżeństwa.

Z 5,5 tys. zł, które Oksana chciała zarobić, zrobiło się nieco ponad tysiąc. - Tylko tyle dostałam. Na adwokata przy rozwodzie wydam więcej - ubolewa. Ślub zaplanowano jedynie jako "papierowy", a po nim szybki rozwód - ten już zupełnie prawdziwy. Problem w tym, że mąż zniknął.

Śluby zawierano w Qualiano, niedaleko Mediolanu. Później potwierdzano w Polsce. W samej Chełmży było przynajmniej pięć takich małżeństw. Rozmówczynie gazety mówią, że w okolicy jest ich dwa razy tyle.

Katarzyna Wesołowska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkich ostrzega przed łatwowiernym zawieraniem fikcyjnych związków. Zarabiają na nich głównie pośrednicy, od których oszukane kobiety nie mogą często doprosić się pieniędzy.

- Przekonanie, że obcokrajowiec, który wychodzi za Polkę automatycznie dostaje obywatelstwo albo prawo pobytu jest błędne. Od ślubu do przyznania obywatelstwa mijają lata, a decyzja jest poprzedzona spełnieniem wielu innych warunków - wyjaśnia dyrektor Wesołowska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)