Trwa ładowanie...
d2ylaz6
papież franciszek

Żonaty ksiądz? Papież rozważa taką opcję

Z wywiadu udzielonego przez papieża Franciszka dla gazety "Die Welt" wynika, że hierarcha kościoła katolickiego rozważa umożliwienie święcenia dojrzałych, żonatych mężczyzn w odizolowanych społecznościach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żonaty ksiądz? Papież rozważa taką opcję
(PAP, Fot: Cristian Gennari)
d2ylaz6

W rozmowie z "Die Welt" papież Franciszek jednocześnie wykluczył, by celibat duchownych mógł być kwestią ich wyboru. Natomiast jak zauważył Reuters spadająca liczba powołań, zmusza kościół rzymskokatolicki do odejścia od tradycji obowiązkowego celibatu. Zdaniem agencji taka zmian może być bardzo wywrotowa i prawdopodobnie spotkałaby się ze sprzeciwem wielu środowisk.

Mimo to reformatorzy wciąż proponują, aby Watykan zgodził się na święcenia "viri probati" (łac. sprawdzeni mężczyźni), odnoszące się do mężczyzn dojrzałych, o ukształtowanym charakterze, i kojarzonych w swoich społecznościach z cnotliwego życia.

Papież Franciszek w wywiadzie dla niemieckiej gazety podjął ten temat i zaznaczył, że jest to kwestia warta rozważenia.

d2ylaz6

- Musimy zastanowić się, czy viri probati jest możliwością. Musimy wówczas także określić jakie zadania mogliby podejmować, na przykład w odizolowanych regionach - stwierdził papież. Jednak dalej zaznaczył, że całkowita rezygnacja z celibatu wśród księży jest niemożliwe.

- Dobrowolny celibat jest często dyskutowany w tym kontekście, zwłaszcza w miejscach, w których brakuje księży. Ale dobrowolny celibat nie jest rozwiązaniem - powiedział Franciszek.

d2ylaz6

Podziel się opinią

Share
d2ylaz6
d2ylaz6
Więcej tematów