Trwa ładowanie...

Żona znanego posła PiS pracuje w trzech spółkach? Sprawdziliśmy

Okazuje się, że żona posła PiS, szefa komitetu wykonawczego partii Krzysztofa Sobolewskiego zasiada w sumie w czterech radach nadzorczych spółek: w trzech państwowych i jednej samorządowo – państwowej. A dodatkowo jest dyrektorem w PKN Orlen. O jej zatrudnieniu zrobiło się głośno po ostatnich obradach Sejmu.
Share
Krzysztof Sobolewski to od lat zaufany współpracownik Jarosława Kaczyńskiego
Krzysztof Sobolewski to od lat zaufany współpracownik Jarosława KaczyńskiegoŹródło: Forum
d1ne9vn

Czwartek. W gmachu przy ul. Wiejskiej odbywa się posiedzenie Sejmu w nadzwyczajnych warunkach. Część posłanek i posłów pojawia się w ochronnych maskach i rękawiczkach. Parlamentarzyści głosują nad zmianami w regulaminie Sejmu.

Na głównej sali obrad, w przerwie między głosowaniami, poseł Platformy Sławomir Nitras wywołuje dyskusję. Kieruje swoje słowa do siedzącego w ławach PiS prezesa Jarosława Kaczyńskiego. "A wie pan, że ten pan z brodą, to jego żona w trzech radach nadzorczych. W trzech radach nadzorczych panie prezesie, Sobolewski poseł, żona” – mówi Nitras. Kaczyński milczy, ale ripostuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Oj, a ilu Waszych było w radach nadzorczych? – mówi Witek.

- Żona w trzech radach? Ale żona w trzech radach, posła? I to w strategicznych, chyba PZU, Orlen, w Szczecinie na lotnisku – kontynuuje Nitras.

d1ne9vn

Dyskusja wywołała lawinę komentarzy w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Internauci pytali posła Sobolewskiego o małżonkę i pracę w radach nadzorczych. Ten jednak unikał odpowiedzi.

Pytany przez nas, również odmówił rozmowy. – Moja żona nie jest osobą publiczną, więc nie będę komentował – napisał nam poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński będzie chciał przełożyć wybory? Borys Budka uważa, że może się tak stać w dwóch przypadkach

Postanowiliśmy sprawdzić jaki jest stan faktyczny. Jak wynika Krajowego Rejestru Sądowego, Sylwia Beata Sobolewska od maja 2017 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. Spółka powstała 30 września 1998 roku, a jej udziałowcami są: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL), miasto Szczecin, województwo zachodniopomorskie i gmina Goleniów.

Od września 2019 r. zasiada też w radzie nadzorczej PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Od grudnia ubiegłego roku jest członkiem rady nadzorczej Anwilu, w którym 100 proc. akcji posiada PKN Orlen. A od 3 stycznia br. w spółce – córce paliwowego koncernu "Orlen Paliwa”. Z tytułu zasiadania w czterech radach miesięcznie dostaje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

d1ne9vn

Dodatkowo pracuje na stanowisku Dyrektora Działu Systemów Zarządzania i Ryzyka Korporacyjnego w PKN ORLEN. Wcześniej była członkiem rady nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Centrum Badań Jakościowych (w latach 2018-2019).

Jak wynika z jej biogramu, w 1998 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Karierę zawodową rozpoczęła w Agencji Celnej Polsped Gerlach, następnie przez ponad 13 lat zdobywała doświadczenie w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Szczecinie, gdzie przez ostatnie 1,5 roku pełniła funkcję Wojewódzkiego Inspektora. W 2018 roku pracowała w PFR Nieruchomości jako Kontroler Zgodności i odpowiadała m.in. za zarządzanie ryzykiem braku zgodności i ryzykiem operacyjnym.

W Sejmie, podczas wspomnianej dyskusji prezes PiS Jarosław Kaczyński nie zareagował na słowa posła Nitrasa o żonie posła Sobolewskiego. Polityk jest uważany za jednego z zaufanych współpracowników prezesa i europosła Joachima Brudzińskiego. W styczniu 2018 roku został wybrany przez Radę Polityczną PiS przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.

W partii od lat pełni też funkcję pełnomocnika Komitetu Wyborczego PiS, a także pełnomocnika komitetu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy. W sumie angażował się w kilkanaście kampanii Prawa i Sprawiedliwości.

W maju 2017 r. żoną polityka PiS została Sylwia Sobolewska. Na ich ślubie pojawił się osobiście Jarosław Kaczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ne9vn

Podziel się opinią

Share
d1ne9vn
d1ne9vn
Więcej tematów