Żona prezydenta Syrii na "czarnej liście" UE
Unia Europejska nałożyła kolejne sankcje wobec reżimu Baszara al-Asada w Syrii, dotkną one między innymi żonę prezydenta. Decyzję o sankcjach podjęli ministrowie spraw zagranicznych Unii na spotkaniu w Brukseli.
Przed rozpoczęciem spotkania informowano, że sankcje mają być wymierzone w 12 osób z otoczenia Baszara al-Asada. Nazwiska zostaną upublicznione dopiero po wejściu decyzji w życie i opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE w sobotę.
Dyplomaci ujawnili jednak, że w gronie osób objętych sankcjami zakazu wizowego i zamrożenia aktywów jest żona prezydenta Syrii, Asma al-Asad, a także jego matka, siostra i szwagierka. Pozostałych osiem osób też jest związanych z reżimem syryjskim. Decyzja obejmuje również dwie kolejne firmy.
Łącznie ok. 150 organizacji i osób, w tym prezydent Asad, objętych jest unijnym zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów. Ponadto w lutym UE zamroziła aktywa banku centralnego Syrii, zakazała handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakazała lotów cargo syryjskich samolotów do UE.
"Światło w kraju ciemności"?
Jak jednak oceniali dyplomaci, wprowadzenie zakazu podróżowania w krajach UE dla żony al-Asada może okazać się trudne w sensie prawnym, ponieważ oprócz syryjskiego ma ona także brytyjskie obywatelstwo. 36-letnia Asma, wychowana w Wielkiej Brytanii córka znanego syryjskiego kardiologa z Londynu Fauaza al-Achrasa i byłej syryjskiej dyplomatki Sahar, przez długi czas była postrzegana jako łagodne oblicze dyktatury.
Podczas wizyty syryjskiej pary prezydenckiej we Francji w 2010 r. w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Paris Match" Asma przyznała, że poślubiła Baszara ze względu na "wartości, których jest ucieleśnieniem". Tygodnik nazwał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc".
Czytaj również: Sankcje UE uderzą w Asmę Asad?
W Syrii wiele osób miało nadzieję, że to właśnie dzięki Asmie ten odizolowany kraj się zmodernizuje. To żonie prezydenta, która pracowała w międzynarodowych bankach w Londynie, przypisywano ważną rolę w liberalizacji gospodarki.
Jednak Asma obecnie jest krytykowana za to, że milczy, podczas gdy reżim krwawo rozprawia się ze swoimi przeciwnikami. Z e-maili przechwyconych przez hakerów i opublikowanych w ostatnich dniach przez brytyjski dziennik "Guardian" wynika, że Asma całkowicie popiera represje. W jednym z listów żona prezydenta nazwała siebie "prawdziwym dyktatorem".
Drugi rok Arabskiej Wiosny
Od blisko roku w Syrii trwają inspirowane Arabską Wiosną protesty opozycji przeciw rządom prezydenta Asada. Według szacunków ONZ w Syrii w wyniku brutalnego tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło co najmniej 8 tys. ludzi. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że od połowy marca 2011 roku w wyniku rewolty śmierć poniosło już ponad 9 tys. osób.
Wycofanie ambasadorów
Wiele państw UE wycofało swych ambasadorów z Damaszku.
- Polska utrzymuje placówkę (w Syrii), by mieć dostęp do bieżącej wiedzy. (...) Solidaryzujemy się z ludźmi, którzy zabiegają o demokratyzację - powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.