Trwa ładowanie...

Żółty znak z czołgiem. Jak się zachować?

Przy niektórych drogach w Polsce można zauważyć żółte znaki drogowe z emblematem czołgu. Są to znaki skierowane przede wszystkim do kierowców pojazdów wojskowych. Jednak każdy uczestnik ruchu powinien wiedzieć, jak zachować się, gdy na drodze pojawi się czołg.

Wojskowy znak drogowyWojskowy znak drogowyŹródło: East News
dprrtgs
dprrtgs

Od poniedziałku na polskich drogach zauważyć można wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Ma to związek z rozpoczynającymi się wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. O sytuacji poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Wojska Polskiego. Ćwiczenia mają potrwać do końca maja i do tego czasu kierowcy muszą zachować czujność oraz dostosowywać się do określonych zasad.

Żółte znaki przy drodze

Gdy kierowca zauważy żółty znak drogowy z symbolem czołgu, otrzymuje informację o tym, że daną drogą często poruszają się wojskowe pojazdy. Czy taki znak zobowiązuje go do określonych zachować? Niekoniecznie. Docelowymi odbiorcami są bowiem nie kierowcy samochodów osobowych, a kierowcy pojazdów wojskowych.

Żółte znaki przekazują informacje na temat wymogów i ograniczeń związanych z przekraczaniem mostów (np. limit wagowy pojazdu).

dprrtgs

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tragiczny wypadek na autostradzie. Ciężarówka wbiła się w dwa samochody

Gdy na drodze jest czołg

W okresie natężonego ruchu wojskowych pojazdów warto wiedzieć, co zrobić, gdy na drodze porusza się czołg lub kolumna pojazdów wojskowych. Czy można go wyprzedzić?

Pojazdy wojskowe zwykle nie są uprzywilejowane, co oznacza, że ich kierowcy muszą stosować się do tych samych przepisów co inni uczestnicy ruchu drogowego. Nie wszystkie pojazdy wojskowe, jadące jeden za drugim, tworzą kolumnę. Ta musi być odpowiednio oznaczona poprzez specjalną pomarańczową tablicę umieszczoną przy pierwszym i ostatnim pojeździe.

Wyprzedzając kolumnę, należy pamiętać o tym, że nie można wrócić na swój pas, wjeżdżając między pojazdy wojskowe - trzeba wyprzedzić wszystkie. Jeśli zaś kolumna wojskowa porusza się pod eskortą policji na sygnałach, dozwolone jest wyprzedzenie jej jedynie poza terenem zabudowanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dprrtgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dprrtgs
Więcej tematów