PolskaŻołnierze wyklęci budzą zainteresowanie wśród młodych

Żołnierze wyklęci budzą zainteresowanie wśród młodych

"Rzeczpospolita" zauważa, że rośnie zainteresowanie młodych ludzi historią żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Gazeta pisze, że młodzi ludzie za pośrednictwem portali społecznościowych nawołują się do udziału w przypadającym 1 marca Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Będzie on poświęcony organizacjom niepodległościowym, które po 1945 roku podjęły walkę z sowieckim okupantem. Młodzież sama organizuje także marsze pamięci, które odbędą się między innymi w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Białymstoku czy Słupsku.

- Zmienia się podejście młodych do historii. Chcą wiedzieć więcej, pielęgnować pamięć tych, którzy przelewali krew za ojczyznę" - mówił płk Jan Podhorski, były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i wieloletni więzień stalinowskich Wronek.

Społeczny Komitet Obchodów, w skład którego wchodzi ponad 30 stowarzyszeń działających zgodnie z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", przygotował bogaty program uroczystości - pisze o obchodach 1 marca "Nasz Dziennik".

- Chcemy upamiętnić tysiące osób, które zdecydowały się w momencie ponownego totalnego zagrożenia walczyć z bronią w ręku - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prof. Jan Żaryn, przew. Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Termin ten obejmuje polskich żołnierzy, którzy bardzo często rozpoczęli bój o wolną Polskę 1 i 17 września 1939 r. i którzy nie złożyli broni zarówno w czasie okupacji niemieckiej jak i następującej po niej sowieckiej. Krąg zmieniających się ludzi podziemia niepodległościowego oraz konspiracji młodzieżowej w latach powojennych w sumie sięgał blisko 200 tys. osób. Wielu z nich poddanych zostało brutalnym represjom, wielu straciło życie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)