Żołnierze wyklęci budzą zainteresowanie wśród młodych
"Rzeczpospolita" zauważa, że rośnie zainteresowanie młodych ludzi historią żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Gazeta pisze, że młodzi ludzie za pośrednictwem portali społecznościowych nawołują się do udziału w przypadającym 1 marca Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Będzie on poświęcony organizacjom niepodległościowym, które po 1945 roku podjęły walkę z sowieckim okupantem. Młodzież sama organizuje także marsze pamięci, które odbędą się między innymi w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Białymstoku czy Słupsku.
- Zmienia się podejście młodych do historii. Chcą wiedzieć więcej, pielęgnować pamięć tych, którzy przelewali krew za ojczyznę" - mówił płk Jan Podhorski, były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i wieloletni więzień stalinowskich Wronek.
Społeczny Komitet Obchodów, w skład którego wchodzi ponad 30 stowarzyszeń działających zgodnie z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", przygotował bogaty program uroczystości - pisze o obchodach 1 marca "Nasz Dziennik".
- Chcemy upamiętnić tysiące osób, które zdecydowały się w momencie ponownego totalnego zagrożenia walczyć z bronią w ręku - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" prof. Jan Żaryn, przew. Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Termin ten obejmuje polskich żołnierzy, którzy bardzo często rozpoczęli bój o wolną Polskę 1 i 17 września 1939 r. i którzy nie złożyli broni zarówno w czasie okupacji niemieckiej jak i następującej po niej sowieckiej. Krąg zmieniających się ludzi podziemia niepodległościowego oraz konspiracji młodzieżowej w latach powojennych w sumie sięgał blisko 200 tys. osób. Wielu z nich poddanych zostało brutalnym represjom, wielu straciło życie.