Trwa ładowanie...

"Żołnierz wyklęty" okazał się szefem UB. Wpadka lubelskiego IPN

Na organizowanej przez lubelski IPN wystawie przez przeoczenie historyków instytutu znalazł się portret Czesława Boreckiego - wysokiego funkcjonariusza UB w Łodzi i Zielonej Górze, który m.in. brał udział brał udział w aresztowaniu biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Portret ten narysowała gimnazjalistka, która pomyliła go z "żołnierzem wyklętym". Pracownicy instytutu kompromitującej pomyłki nie zauważyli przez dwa miesiące.

"Żołnierz wyklęty" okazał się szefem UB. Wpadka lubelskiego IPNŹródło: ipn.gov.pl
dw7li81
dw7li81

Portret Boreckiego to praca jednej z uczennic Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Znalazła się ona wśród 20 wybranych prac, które zostały powieszone na wystawie pt. „Żołnierze Niezłomni... oczami młodych”, którą można oglądać w sali konferencyjno-wystawienniczej w siedzibie lubelskiego IPN. Jej otwarcie związane było z ochodzonym w lutym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po dwóch miesiącach zauważono, że wśród wizerunków ofiar służb bezpieczeństwa PRL wisiał portret Czesława Boreckiego ps. „Brzoza”, który był wyjątkowo zasłużonym pułkownikiem organów bezpieczeństwa PRL, a nie "żołnierzem wyklętym". Borecki był też dowódcą oddziału partyzanckiego Armii Ludowej i kierownikiem Grupy Operacyjnej Nr 3 MSW w Leningradzie. W styczniu 1945 przeszedł do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP).

Lubelski oddział instytutu kompromitujący portret natychmiast usunął z wystawy. Przeprosił także wszystkich, któzy poczuli się urażeni tą kompromitującą wpadką historyków IPN.

dw7li81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw7li81
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj