Trwa ładowanie...
d44cval

Żołnierka twierdzi, że została zgwałcona na poligonie. Sąd: to wypadek na służbie

Kobieta wyznała, że została zmuszona do współżycia podczas zgrupowania kadry oficerskiej. Sprawca nie został skazany, bo prokuratura umorzyła postępowanie. Ofiara zwróciła się do sądu cywilnego o przyznanie odszkodowania w związku ze zdarzeniem. Sąd uznał gwałt za wypadek przy pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawca nie poniósł żadnej kary. Zdjęcie ilustracyjne
Sprawca nie poniósł żadnej kary. Zdjęcie ilustracyjne (Agencja Gazeta, Fot: Michał Mutor)
d44cval

Sprawę opisała "Rzeczpospolita". Sprawca od początku przyznawał się do winy. "Zeznania świadków były sprzeczne, a opinie i zaświadczenia lekarskie oraz opinie biegłych sądowych z zakresu psychologii i psychiatrii były jednoznaczne" - informuje "Rz". Mimo to prokurator nie dopatrzył się przestępstwa w zachowaniu mężczyzny i prokuratura umorzyła postępowanie.

Kobieta nie poddając się udała się do sądu cywilnego. Wniosła o prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby pozostającej w związku ze służbą wojskową. Sąd w pierwszej instancji odrzucił jej wniosek.

Ofiara odwołała się od tej decyzji. Sąd okręgowy, który rozpatrywał apelację, przyznał: "Nie można osoby pozostającej po wpływem alkoholu doprowadzać wbrew jej woli do obcowania seksualnego" i przyznał, że doszło do gwałtu. Jednak był to Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Mógł więc jedynie podjąć decyzję, dotyczącą odszkodowania, o co wnosiła sama pokrzywdzona. "Przyznał żołnierce jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku w związku ze służbą wojskową w oparciu o art. 5 ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową" - podaje "Rz".

d44cval

Art. 5 mówi o tym, że wypadek to "nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które zaszło podczas lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych". Kobiecie przyznano 3,9 tys. zł jednorazowego odszkodowania. O co wnioskowała kobieta w procesie cywilnym.

Sprawca nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz też:

Zbiorowy gwałt we Fryburgu. 8 mężczyzn w areszcie

Gwałt. W biały dzień. W centrum miasta. Ofiary cierpią, a ludzie głoszą swoje "mądrości"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44cval

Podziel się opinią

Share

d44cval

d44cval
Więcej tematów