ŚwiatZobacz, ile jest śmierci w tym, co lubisz

Zobacz, ile jest śmierci w tym, co lubisz

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu i z Politechniki Łódzkiej skonstruowali specjalnego robota, który zbada szkodliwe dla organizmu substancje zawarte w papierosach - czytamy w "Fakcie". Maszyna będzie miała mnóstwo roboty, bo jak twierdzą specjaliści, w niewinnie wyglądającym papierosie jest ponad 5 tysięcy niebezpiecznych substancji. Palaczu, zobacz, czym trujesz siebie i innych!

Lekarze od dawna grzmią, że palenie jest zabójcze. Tylko opublikowany w lutym 2008 roku raport zrobiony na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że epidemia tytoniowa zabija każdego roku na świecie 5,4 mln osób.

Ale ani alarmy naukowców, ani nawet wprowadzony właśnie zakaz palenia w miejscach publicznych wielu uzależnionych nie zdoła przekonać do walki ze zgubnym nałogiem. Dlaczego?

Odpowiedzialna za uzależnienie od tytoniu jest oczywiście zawarta w nim nikotyna. Działa tak silnie jak twarde narkotyki i powoduje, że podczas palenia czujemy przyjemność i spokój. Jej odstawienie z kolei powoduje rozdrażnienie i ogólną nerwowość.

- Ale nikotyna to tylko jeden z tysięcy niebezpiecznych składników zawartych w papierosach. Są to te same składniki, które stosowane są na przykład w produkcji trutki na szczury, zabójczego gazu z komór krematoryjnych, lewego alkoholu, czy środka do czyszczenia toalet - mówi Leon Kośmider (23 l.) ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Co się dzieje z naszym organizmem podczas palenia i które z zawartych w papierosach substancji najbardziej nam szkodzą? To sprawdzi za nas Bob Palacz - specjalny robot, którego skonstruowali studenci z Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu wraz ze studentami z Politechniki Łódzkiej.

- Stworzenie Palczbota zajęło nam dwa lata. Dzięki niemu dowiemy się dokładnie, jaka ilość substancji toksycznych oraz rakotwórczych jest zawarta w jednym wypalonym papierosie - mówi Leon Kośmider.

A oto, co powoduje palenie:

Śmierć z powodu niedotlenienia organizmu - wywołuje je obecność cząsteczek tlenku węgla

Uszkodzenia układu oddechowego, ciągły kaszel, skrócenie oddechu, arytmia serca, nadciśnienie, niedokrwienie kończyn, uszkodzenie składników krwi - odpowiada za to arsen, który odkłada się w kościach

Uszkodzenia układu nerwowego - odpowiadają za to arsen i butan

Poparzenia narządów wewnętrznych - odpowiada za to amoniak

Powstawanie nowotworów różnych narządów - wywołuje je szereg substancji z papierosów - m.in. chlorek winylu, ciała smołowate, DDT, formaldehyd, fenole, toulidyna

Ślepota i uszkodzenie nerwów wzrokowych - powoduje to metanol

Uszkodzenia płodu u ciężarnych kobiet - powodują je m.in. naftyloamina, kadm

Polecamy w wydaniu internetowym Fakt.pl:
Od wtorku nastanie zima! Bryyy!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)