Zobacz, czy pożeglujesz w ten weekend
Każdy żeglarz, planując wyjazd nad wodę, najpierw sprawdza pogodę. W ten weekend żeglarze sobie nie poszaleją. Właściwie w całej Polsce przewidywane są opady deszczu. Tak jest zarówno nad morzem jak i na Mazurach. Poza tym będzie dużo słońca i słaby wiatr.
Nad morzem deszcz zacznie padać dopiero w sobotę popołudniu. W piątek jeszcze będzie sucho. Najwyższa temperatura będzie w Łebie - 26 stopni. W sobotę i w niedzielę temperatura będzie już niższa. W całym kraju odpoczniemy od upałów. W niedzielę będzie jedynie kilkanaście stopni.
W sobotę nad morzem trochę powieje. Żeglarze mogą liczyć na 2-3 w skali Beaufort'a. Na Helu "trójka" będzie wiała praktycznie całą sobotę. W niedzielę będzie już najwyżej 2. Na Zatoce Gdańskiej będzie podobnie. Bardziej zaawansowani nie poszaleją na żaglach.
Na mazurach powieje mocniej i w sobotę można się spodziewać nawet czterech w skali Beaufort'a. Zarówno w Mikołajkach jak i w Sztynorcie między godziną 11 a 14 będzie najmocniej wiało. W niedzielę będzie już dużo słabiej. Poza tym niemal cały dzień popada. Porty zapełnią się jachtami a życie przeniesie się do tawern.
Na Jezioraku deszcz pojawi się w sobotę popołudniu i zostanie z żeglarzami aż do końca weekendu. Powieje najwyżej "trójeczka".
Nad Zalewem Zegrzyńskim natomiast wiaterek będzie słabiutki ale za to cały weekend będzie dużo cieplej niż w innych regionach Polski. Temperatura dojdzie nawet do 25 stopni.
Trzeba zwrócić też uwagę, że pogoda nad Zalewem Zegrzyńskim często jest inna niż w Warszawie i warto dokładniej sprawdzić, jak wygląda w danej chwili. Często zdarza się, że że w Warszawie pada deszcz, a nad Zalewem świeci piękne słońce i odwrotnie.
Ważną umiejętnością cechująca dobrego i doświadczonego żeglarza jest umiejętność samodzielnego przewidywania pogody na podstawie obserwacji zjawisk atmosferycznych, zmian ciśnienia, stanu akwenu oraz zmian zachmurzenia. W tym celu przydatna jest znajomość skali Beauforta oraz rozpoznawanie chmur.
Dla oceny prędkości wiatru bardzo często stosuje się tzw. skalę Beauforta. Określonym prędkościom wiatru odpowiadają poszczególne stopnie tej skali. Zasadniczą jej cechą jest możliwość oceny prędkości wiatru na podstawie obserwacji powierzchni wody lub obiektów na lądzie, a więc bez wykorzystywania przyrządów pomiarowych.