ZNP apeluje o rozpatrzenie poprawek do Karty Nauczyciela
Związek Nauczycielstwa Polskiego ponownie
zaapelował do Sejmu o jak najszybsze rozpatrzenie
poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, by nowe
zapisy mogły szybko wejść w życie. Sprawa dotyczy wcześniejszych
emerytur nauczycielskich.
Zgodnie z nowelizacją Karty, nauczyciele, którzy w tym roku nabyli lub nabędą prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę, będą mogli skorzystać z niego w roku przyszłym i następnych latach oraz będą mieli szansę na powrót do pracy.
Obecnie w Karcie zapisane jest, że nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący z nich skorzystać musieli złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
Nowelizując w czerwcu Kartę posłowie wykreślili z niej warunek rozwiązania przez nauczycieli umowy o pracę do końca 2007 roku.
"Bałagan organizacyjny"
Jak przypomniał na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz, koniec sierpnia to ostatnie dni ruchu kadrowego w szkołach. W tym roku na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego mamy bałagan - powiedział. Jego zdaniem, każdy dzień zwłoki w pracach legislacyjnych nad poprawkami do nowelizacji Karty "jeszcze tylko powiększy bałagan organizacyjny w szkołach". Mamy bowiem z jednej strony nauczycieli, którzy złożyli w maju wypowiedzenia, bo obawiali się, że inaczej będą zmuszeni pracować do 60-65 roku życia, a teraz czekają na nowelizację, bo ona pozwoli im wrócić do pracy. Z drugiej strony mamy dyrektorów szkół, którzy także czekają w napięciu na zmianę przepisów, bo muszą organizacyjnie i kadrowo przygotować się do nowego roku szkolnego: czyli albo przyjąć ponownie nauczyciela, który w maju złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy, albo szukać na jego miejsce nowego pracownika - mówił Broniarz.
Według niego, statystycznie w każdej szkole mogą wystąpić takie problemy. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę nabyło w tym roku około 40 tys. nauczycieli - powiedział prezes ZNP.
Broniarz uważa także, że jeśli znowelizowane przepisy nie wejdą w życie do końca sierpnia, to powstanie martwy przepis, gdyż nauczyciele nie będą mogli skorzystać z nowelizacji Karty.
"Nie pisać projektu na kolanie"
W piątek ZNP zwróciło się do marszałka Sejmu Ludwika Dorna o umieszczenie rozpatrzenia poprawek senackich do noweli Karty w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu, a do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o niezwłoczne jej podpisanie, tak aby mogła wejść w życie przed 31 sierpnia 2007 r., czyli przed początkiem nowego roku szkolnego.
Rzecznik marszałka odpowiedział wówczas, że poprawkami do Karty posłowie zajmą się na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 22 sierpnia.
Na stronie internetowej Sejmu znajduje się informacja, że posiedzenie połączonych sejmowych komisji: polityki społecznej i edukacji, na którym mają być rozpatrzone zaproponowane przez Senat poprawki do nowelizacji Karty, ma odbyć się w środę rano. Oznacza to, że na posiedzeniu plenarnym Sejm sprawą może zająć się tego samego dnia lub w następnych, czyli w czwartek lub piątek.
Podczas konferencji prasowej Broniarz zwrócił także uwagę, na to, że obecne przepisy emerytalne obowiązują tylko do końca tego roku, a nadal nie są zakończone prace nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Jego zdaniem, "zamiast pisać ten projekt 'na kolanie' lepiej przedłużyć jeszcze o rok lub nawet kilka lat obecne przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur. Według Broniarza, zapewni to czas na solidne przygotowanie zmian w prawie.