Znów zamkną gabinety?
Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim postanowili, że 10 lutego rozpoczną protest. Medycy będą domagać się realizowania zawartego 6 stycznia w Poznaniu porozumienia pomiędzy lekarzami oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego
Funduszu Zdrowia.
Ponadto lekarze żądają pilnego zwołania spotkania z zespołem powołanym przez Zarząd NFZ do spraw realizacji porozumienia.
"Celem tego spotkania jest spowodowanie natychmiastowego wprowadzenia w życie wyżej wymienionego porozumienia. Odnosi się to w szczególności do województw podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego" - czytamy komunikacie lekarzy.
Według przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego, najgorsza jest sytuacja w województwie podkarpackim, gdzie NFZ nie wywiązał się z płatności za usługi medyczne wykonane w styczniu bieżącego roku. Natomiast w województwach Śląskim i dolnośląskim lekarze nie otrzymali gwarancji, że podpisane będą umowy z zakresu specjalistyki, stomatologii i rehabilitacji na poziomie ubiegłego roku.
Protest przewiduje, że 10 lutego w woj. podkarpackim gabinety należące do lekarzy z Porozumienia pozostaną zamknięte. Dzień później pikietowane będą regionalne oddziały NFZ w całym kraju. 12 lutego specjaliści, stomatolodzy i rehabilitanci z Górnego i Dolnego Śląska zaczną pobierać opłaty za swoje usługi. Ponadto w woj. śląskim zawieszona zostanie całodobowa opieka medyczna. 13 lutego zakłady opieki zdrowotnej zrzeszone w PZ będą zamknięte przez 4 godziny. Wreszcie w poniedziałek 16 lutego gabinety zostaną zamknięte bezterminowo.
"Kiedy 6 stycznia podpisywaliśmy w Poznaniu porozumienie z ministrem zdrowia i NFZ, premier Leszek Miller gwarantował swoim słowem, że te zapisy zostaną zrealizowane. To jest właśnie test dla wszystkich Polaków - ile warte jest słowo premiera" - powiedział rzecznik prasowy Porozumienia, Robert Sapa.
Sapa dodał, że lekarze mogą odstąpić od protestu. Warunkiem jest natychmiastowa realizacja poznańskiego porozumienia.
W porozumieniu z 6 stycznia zapisano, że transport sanitarny, opieka stacjonarna całodobowa, nocna i dzienna opieka wyjazdowa będą kontraktowane jako osobne świadczenia dla podmiotów, które będą je chciały zakontraktować. To oznaczało, że będą je mogły kontraktować zarówno lekarze rodzinni, jak i inne podmioty, które zgłoszą się do konkursu ofert i rokowań. Kwestie dotyczące transportu i nocnej opieki lekarskiej wymagają zmiany ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia i do przeprowadzenie tych zmian zobowiązał się minister zdrowia.