Trwa ładowanie...
d1c7gqe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zniszczono pomnik żołnierzy UPA w Mołodyczu

• Wandale rozbili jedną z dwóch tablic pomnika poświęconego żołnierzom UPA i mieszkańcom Mołodycza
• Pomnik znajduje się na dawnym greckokatolickim cmentarzu
• Prezes Związku Ukraińców w Polsce ocenia, że to rosyjska prowokacja
• Zapowiedział, że skieruje do szefa MSWiA list z apelem o "większą skuteczność policji"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza
Uszkodzony pomnik poświęcony żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i mieszkańcom Mołodycza (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d1c7gqe

Informację o zniszczeniu pomnika potwierdził prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. Dodał, że pomnik stoi od 2002 r. i nie wywoływał do tej pory żadnych kontrowersji.

Zdaniem Tymy zniszczenie pomnika w Mołodyczu to nie "chuligański wybryk, ale klasyczna prowokacja". Przypomniał, że w ub. r. zniszczone zostały podobne pomniki m.in. w Radrużu, Hruszowicach i Wierzbicy.

- Wszystkie te akty wandalizmu zostały nagrane i krótkie filmy można znaleźć w internecie, m.in. na stronie novorossia.today, są one też sygnowane przez Obóz Wielkiej Polski. Sądzę, że są to czyny inspirowane z Rosji, które mają wywołać reakcję na Ukrainie. Te wszystkie działania są prowadzone na korzyść Rosji, która chce skłócić Polaków i Ukraińców - podkreślił Tyma.

Pomnik w Mołodyczu składa się z dwóch tablic, z których jedna upamiętnia "żołnierzy UPA poległych w latach 1945-1947" i ta została rozbita. Druga tablica upamiętnia parafian cerkwi w Mołodyczu, którzy tragicznie zmarli w latach 1945-1947. Fotoreporter PAP, który był w czwartek na miejscu, powiedział, że ta tablica nie została zniszczona.

d1c7gqe

Podkarpacka policja nie otrzymała dotychczas zawiadomienia o zniszczeniu pomnika.

Prezes ZUwP zaznaczył, że kwestia pomników i upamiętnień jest to "sztucznie podsycany temat". Zapowiedział, że jeszcze w czwartek skieruje do ministra spraw wewnętrznych list, w którym zaapeluje o "większą skuteczność policji".

- Dotychczas w żadnym przypadku zniszczenia pomnika nie wykryto sprawców. Patrząc na skalę tego typu działań i powagę sprawy dziwię się, że nie ma żadnych efektów pracy policji. Dziwi mnie to lekceważenie. Może takimi sprawami nie powinna zajmować się lokalna policji tylko wyższego szczebla - powiedział Tyma.

W liście do MSWiA zawarte też mają być zdjęcia oraz inne dowody, które dokumentować mają zniszczenia pomników.

Tyma zapowiedział również, że będzie chciał zwołania w tej sprawie sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

d1c7gqe

Podziel się opinią

Share

d1c7gqe

d1c7gqe
Więcej tematów