Trwa ładowanie...
31-03-2015 23:55

Zniszczenia po wichurach w Polsce. Dziewięć ofiar huraganu Niklas w Europie

Ponad 2400 interwencji straży pożarnej i trzy osoby ranne. Ponadto zerwane dachy budynków, awarie sieci energetycznej i połamane drzewa - to bilans wichur, które od wtorku przechodzą nad zachodnią Polską. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii huragan Niklas spowodował śmierć dziewięciu osób, a wiele zostało rannych.

dnu5wmu
dnu5wmu

W telekonferencji w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa bierze udział m.in. szefowa MSW Teresa Piotrowska, a także komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz.

Premier Ewa Kopacz tuż po rozpoczęciu telekonferencji podkreślała, że ważne jest m.in. szybkie oszacowanie strat i pomoc dla poszkodowanych.

Najtrudniejsza sytuacja na Dolnym Śląsku

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak mówił, że przez dobę było 2 tys. 444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 we wtorek. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

dnu5wmu

Z danych PSP wynika, że w miejscowości Sokołowsko w woj. dolnośląskim poszkodowane zostały dwie osoby. Na samochód, którym jechały, przewróciło się drzewo. Tuż przed telekonferencją Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o kolejnej, trzeciej, rannej osobie.

Uszkodzonych zostało ok. 400 budynków w mniejszym lub większym stopniu, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych - wyliczał Frątczak. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.

- Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic w miastach i dróg. W woj. dolnośląskim zablokowane zostały drogi krajowe numer 3, 5 i 12. Trudna sytuacja jest w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, oławskim i mieście Wrocławiu - podał.

W Henrykowie i Olszewie w Wielkopolsce przeszła trąba powietrzna, uszkodzonych zostało 13 budynków w tym trzy budynki mieszkalne. Dwa budynki zostały całkowicie zniszczone.

dnu5wmu

Meteorolodzy: nadal będzie wiało

Meteorolodzy ostrzegają przed nadchodzącym nad Polskę niżem Niklas, który jest odpowiedzialny za wichury m.in w Niemczech. Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje, że w siedmiu województwach (zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim) występuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem - wiatr może tam wiać w porywach do 100 km na godzinę. W siedmiu kolejnych województwach (śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim) - pierwszy stopień zagrożenia.

Huragan Niklas pustoszy Europę

Siedem osób zginęło w Niemczech, po jednej w Austrii i Szwajcarii. Największe szkody huragan wyrządził w Niemczech. Usuwanie skutków wichury potrwa wiele dni.

W Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii zawieszony został ruch pociągów regionalnych. Nieregularnie kursowały też pociągi dalekobieżne. W Bawarii odwołano wszystkie połączenia dalekobieżne. Przewracane przez wiatr drzewa blokowały tory. Dworzec kolejowy w stolicy Bawarii Monachium został zamknięty z powodu uszkodzenia dachu.

Wiatr uszkodził wiele domów, zerwał trakcje wysokiego napięcia. W Bawarii dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu. W największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem z powodu wichury odwołano ponad 180 lotów, a na lotnisku w Hamburgu - ponad 60.

Niemiecki Instytut Meteorologiczny DWD ostrzegał wcześniej, że Niklas może stać się jednym z najbardziej niebezpiecznych frontów burzowych ostatnich lat. Synoptycy spodziewają się, że w nocy z wtorku na środę huragan przesunie się na północny wschód.

dnu5wmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnu5wmu
Więcej tematów