Trwa ładowanie...
d16qqmu
23-04-2007 22:30

Zniknie najstarsza siedziba opery pekińskiej

Najstarsza siedziba opery pekińskiej
w stolicy Chin ma zostać zburzona ze względu na bezpieczeństwo, a
nowoczesny teatr powstanie w innym miejscu - podały
chińskie media.

d16qqmu
d16qqmu

W budynku teatru Guanghe, zbudowanym w końcu epoki Ming (1368-1644), występował m.in. mistrz opery pekińskiej Mei Lanfang (1894-1961), który oddziałał również na wielkich reformatorów teatru na Zachodzie - Craiga, Meyerholda, Stanisławskiego, Piscatora.

"Zamierzamy wybudować nowoczesny, profesjonalny teatr, jak te na Broadwayu w Stanach Zjednoczonych, gdzie spektakle są grane regularnie przez cały rok" - podała chińska agencja Xinhua, cytując wypowiedź urzędnika ds. kultury Ma Dekai.

Ma powiedział bez podania szczegółów, że władze rozpatrują dwie ewentualne lokalizacje dla nowego teatru Guanghe.

Siedziba tego teatru była niegdyś willą bogatego kupca solnego. Sam teatr powstał w ostatnich latach życia cesarza Qianlong (1711-1799) z dynastii Qing i wystawiał czołowe opery pekińskie do lat 70.

d16qqmu

Jednak w latach reform gospodarczych publiczność przestała dopisywać i budynek coraz rzadziej wykorzystywano, aż w roku 2000 zamknięto go ze względu na zły stan techniczny.

W Pekinie działało niegdyś około 40 teatrów wystawiających opery. Mieściły się głównie na południe od Zakazanego Miasta i tylko nieliczne z nich pozostały.

Gwałtowny rozwój spowodował, że chińska stolica utraciła wiele zabytków architektury. Wcześniej, po dojściu komunistów do władzy w roku 1949, zburzono historyczne centrum miasta i mury miejskie, aby mógł powstać pierścień ulic i rozległy plac Tiananmen.

W ostatnich latach zrównano z ziemią całe połacie hutongów, tradycyjnej zabudowy z czasów cesarskich Chin, z wewnętrznymi ogródkami, aby w ich miejsce wybudować bloki.

d16qqmu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16qqmu
Więcej tematów