Zniesienie wiz do Kanady - tak, tylko kiedy?
Zniesienie wiz kanadyjskich dla Polaków
jest bardziej kwestią terminu, a nie tego, czy w ogóle do tego
dojdzie. Bardzo jednak trudno powiedzieć, kiedy decyzje zostaną
podjęte - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami
ambasador Kanady w Polsce David Preston.
14.11.2007 | aktual.: 04.01.2008 08:56
Odnosząc się do prasowych spekulacji o możliwym - nawet w 2008 roku - zniesieniu wiz dla Polaków, Preston przypomniał, że celem Kanady jest zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli wszystkich krajów UE._ O tym jednak decyduje rząd kanadyjski_ - podkreślił.
Dodał, że w grudniu br. do Polski przyjedzie misja techniczna, która będzie sprawdzać przygotowanie Polski do spełnienia kryteriów stawianych przez Kanadę krajom, od których obywateli nie wymaga się wizy kanadyjskiej.
Preston zwrócił uwagę na korzystne zmiany w sytuacji Polski, takie jak np. spadek bezrobocia czy wymiana paszportów na lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. Na te m.in. kwestie będzie zwracać uwagę misja techniczna. Zbada też zarządzanie ruchem na granicach. Ambasador zwrócił uwagę, że po wejściu Polski do strefy Schengen i zniesieniu kontroli granicznych, każdy obywatel kraju spoza Schengen ma, po wjeździe do Polski, swobodę poruszania się na terenie UE.
Ambasador Preston zaznaczył, że przyjazd misji technicznej nie oznacza, że wizy zostaną zniesione np. 1 stycznia 2008 roku.
Portal internetowy "Rzeczypospolitej" podał w poniedziałek, że kanadyjskie władze podjęły polityczną decyzję o zniesieniu wiz wjazdowych dla Polaków, a pod uwagę brana jest pierwsza połowa 2008 roku.
Kanada utrzymuje wizy dla Polaków, podobnie jak USA, m.in. z powodu znacznego odsetka osób pozostających w Kanadzie po wygaśnięciu wizy. Rocznie ponad 25 tys. Polaków otrzymuje wizę kanadyjską.
Pod koniec października Kanada zniosła wizy dla obywateli Czech i Łotwy. Kanadyjskie ministerstwo ds. obywatelstwa i imigracji informowało wówczas, że bada po kolei możliwości zniesienia wiz wobec pozostałych sześciu nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej - Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Węgier i Słowacji.
Inne nowe kraje członkowskie: Cypr, Malta, Estonia i Słowenia dołączyły wcześniej do krajów "starej piętnastki" UE, których mieszkańcy korzystają z ruchu bezwizowego z Kanadą.
Wizy kanadyjskie są przedmiotem sporu z Komisją Europejską. We wrześniu br. Komisja Europejska ostrzegła Kanadę, że powinna znieść wizy dla wszystkich krajów unijnych, w przeciwnym razie na zasadzie wzajemności grożą jej "odpowiednie kroki" ze strony Unii.