Znana jest już data rozpoczęcia konklawe
Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu - zdecydowało Kolegium Kardynałów zarządzające Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej, po abdykacji Benedykta XVI. Przypuszcza się, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się 17 marca.
Decyzję o dacie inauguracji konklawe podjęto podczas popołudniowej kongregacji purpuratów, w piątym dniu obrad Kolegium. Ogłoszona została półtorej godziny wcześniej niż zapowiadano.
Watykan poinformował, że rano we wtorek w bazylice świętego Piotra odprawiona zostanie msza pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża.
Po południu z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego kardynałowie elektorzy przejdą w uroczystej procesji - śpiewając hymn Veni Creator - do Kaplicy Sykstyńskiej, miejsca wyboru papieża.
Wśród 115 elektorów jest czterech Polaków, kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.
Na sobotę rano zapowiedziano kolejną kongregację Kolegium Kardynalskiego. W codziennych obradach uczestniczy ponad 150 purpuratów, wśród nich także ci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w konklawe.
Rozpocznie się ono w dwunastym dniu po abdykacji Benedykta XVI. To zaś oznacza, że zastosowano przepisy ogłoszonego przez papieża tuż przed ustąpieniem motu proprio. Zawarte w nim zmiany w konstytucji apostolskiej "Universi dominici gregis" Jana Pawła II z 1996 r. umożliwiły wcześniejsze zwołanie wyboru papieża, to znaczy bez wymogu oczekiwania co najmniej 15 dni od początku wakatu w Stolicy Apostolskiej.
Na razie, jak się podkreśla, trudno przewidzieć, jak długo potrwa wybór następcy Benedykta XVI. Metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan odnosząc się do tego, że purpuraci potrzebowali kilku dni na dyskusje na temat sytuacji Kościoła, oświadczył: "Lepsze długie kongregacje niż przeciągające się konklawe".
Jeszcze przed ogłoszeniem daty jego rozpoczęcia burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, koordynujący przygotowania miasta do napływu wiernych, wyraził przypuszczenie, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w niedzielę 17 marca.
W konklawe, które po raz 25. odbędzie się w Kaplicy Sykstyńskiej, udział wezmą kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia przed 28 lutego tego roku. 60 z nich pochodzi z Europy, z czego z samych Włoch aż 28. Drugą najliczniejszą grupą narodową są Amerykanie, których jest 11. Czterech polskich kardynałów-elektorów to 73-letni Zenon Grocholewski, mianowany jeszcze przez Jana Pawła II oraz jego rówieśnik metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, 67-letni Stanisław Ryłko i 62-letni Kazimierz Nycz; wszyscy trzej podniesieni do tej godności przez Benedykta XVI.