PolskaZnamy zwycięzców Konkursu Szopek Krakowskich. Zobacz tę najpiękniejszą

Znamy zwycięzców Konkursu Szopek Krakowskich. Zobacz tę najpiękniejszą

W ubiegły czwartek odbył się 72. Konkurs Szopek Krakowskich, a w niedzielę poznaliśmy jego wyniki. Do 22 lutego te oryginalne dzieła sztuki będzie można podziwiać na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory.

Znamy zwycięzców Konkursu Szopek Krakowskich. Zobacz tę najpiękniejszą
Źródło zdjęć: © MHK

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 188 szopek - 46 w kategorii seniorów, 17 w kategorii młodzieżowej i 125 dziecięcych.

Jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oceniało szopki w wymienionych kategoriach oraz w zależności od ich wielkości: duże, średnia, małe i miniaturowe.

Główną nagrodę w kategorii szopek dużych otrzymała ta stworzona przez Renatę, Edwarda i Marka Markowskich. Najlepszą szopkę średnią zbudował Dariusz Czyż. Najpiękniejsza szopka mała została zbudowana przez Macieja Moszewa, a miniaturowa - przez Jana Kirsza. Ponadto nagrodę specjalną im. Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Tadeusz Gillert, a nagrodę dyrektora MHK za podtrzymywanie rodzinnych tradycji szopkarskich otrzymał Dariusz Czyż.

Obraz
© Zwycięska szopka Macieja Moszewa (fot. MHK)

W kategorii młodzieżowej nagrody otrzymały trzy zgłoszenia: Mariusza Króla i Grzegorza Suwary, Jana i Stanisława Myjaków oraz Pawła Wilk-Juraszka. W kategorii dziecięcej jury nagrodziło najładniejsze szopki w trzech grupach wiekowych: od 12 do 14 lat (szopki stworzyli Maciej Hosaniak, Dajana Piekarz i Sylwia Stachurska oraz Szymon Wilkoński), od 9 do 11 lat (nagrodzono prace Macieja, Mateusza i Witolda Tischnerów oraz pracę zbiorową dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 111 w Krakowie) oraz do lat 8 (szopki stworzyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 107 w Krakowie, z Samorządowego Przedszkola nr 113 w Krakowie, z Samorządowego Przedszkola nr 95 w Krakowie oraz Emilia Krawczyk).

Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe Artim ufundowało także specjalną nagrodę dla najmłodszych twórców szopek. Nagrody otrzymały Łucja Filus oraz Magdalena Hnacik.

Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory, która trwać będzie do 22 lutego 2015 r.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)