Trwa ładowanie...
d3izir7

Znamy Słowo Roku 2018. Wyraz "konstytucja" wygrał plebiscyt

Językoznawcy z kapituły plebiscytu oraz internauci wybrali Słowo Roku 2018 - został nim wyraz "konstytucja".
Share
Znamy Słowo Roku 2018. "Konstytucja" wygrał plebiscyt
Znamy Słowo Roku 2018. "Konstytucja" wygrał plebiscytŹródło: Fotolia
d3izir7

"Konstytucja" wygrała plebiscyt na Słowo Roku 2018. Wyraz ten zebrał najwięcej głosów wśród internautów (69,02%) oraz w kapitule złożonej w większości z językoznawców Uniwersytetu Warszawskiego. -""Konstytucja" nie była słowem żadnego z miesięcy ubiegłego roku, ale wykres kluczowości tego wyrazu od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. wskazuje, że był to wyraz obecny w dyskursie publicznym przez cały ten czas" - czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

W plebiscycie Słowo Roku 2018 internauci wskazywali w dalszej kolejności na wyrazy "dane" i "niepodległość". Z kolei językoznawcy wybierali dalej "szumidło" i "smog".

Wśród wyróżnionych przez internautów słowa można znaleźć takie wyrazy jak ""pyton", "szumidło", "foka", "klimat", "handel" (zakaz handlu), "dzban", "niepełnosprawni" i "sinice". Kapituła wyróżniła "niepodległość", "klimat", "dzban", "ruch miejski", "protest" i "siatkówka".

d3izir7

W skład kapituły plebiscytu Słowo Roku 2018 wchodzili Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), Jerzy Bralczyk (UW), Katarzyna Kłosińska (UW), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ) oraz Halina Zgółkowa (UAM, Poznań).

Tytuł Słowa Roku jest przyznawany przez Uniwersytet Warszawski od 2011 roku. Od 2014 r. odbywają się dwa głosowania: internautów i kapituły.

d3izir7

Podziel się opinią

Share
d3izir7
d3izir7
Więcej tematów