Trwa ładowanie...
dtlk94v

Znaleźli antyczne wraki. Na ich pokładach niezwykły ładunek

• Podwodni archeolodzy znaleźli siedem antycznych wraków w okolicy greckiej wyspy Delos • Stało się to podczas poszukiwań morskich, które prowadzono w rejonie zatoki Skardana na Morzu Egejskim • Mowa o statkach handlowych z różnych okresów w starożytności, na których był także bogaty ładunek
Share
Znaleźli antyczne wraki. Na ich pokładach niezwykły ładunek
Źródło: Fotolia
dtlk94v

Pięć wraków pochodzi z końca epoki hellenistycznej, jeden - z okresu rzymskiego. Nie udało się na razie ustalić przybliżonego wieku siódmego statku. Nurkowie znaleźli ponadto wiele nietkniętych, zakorkowanych amfor - glinianych naczyń w kształcie wydłużonych waz, z uchwytami po bokach, które w starożytności były używane do przechowywania i transportu wina, oliwy czy miodu.

Natrafili też na części portu z pierwszego wieku przed Chrystusem. Odkrycia te potwierdzają pogląd, że wyspa Delos doświadczyła gwałtownego wzrostu gospodarczego po 167 roku p.n.e., kiedy to Rzymianie przekształcili ją w centrum handlowe, które łączyło Wschód z Zachodem. Archeolodzy twierdzą też, że kanał między Delos a pobliską bezludną dziś wyspą Rinia stanowił w starożytności jeden z głównych szlaków morskich.

Zobacz także: Archeolodzy kontra złodzieje. Trwa wyścig o artefakty na Pustyni Judejskiej

dtlk94v

Podziel się opinią

Share
dtlk94v
dtlk94v
Więcej tematów