Znaleziono nosze krematoryjne w Auschwitz
Metalowe nosze krematoryjne, przy pomocy których ładowano zwłoki zamordowanych ludzi do wnętrza pieca krematoryjnego odkrył szef działu zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Igor Bartosik w pobliżu krematorium V w niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Przeleżały w ziemi ponad 60 lat.
11.08.2005 | aktual.: 11.08.2005 16:27
Zdaniem muzealników to ogromne odkrycie i ma niezwykłą wartość, ponieważ są to jedyne zachowane nosze krematoryjne używane w krematoriach Birkenau.
Igor Bartosik powiedział, że przez dziesiątki lat z ziemi wystawał jedynie fragment uchwytu. Zwróciłem na niego uwagę jeszcze w 1995 roku. Sądziłem jednak, że była to raczej jakaś rura instalacji wodnej wysadzonego w powietrze krematorium. Po oględzinach uznaliśmy, że nie jest to zwykła rurka, a nosze - relacjonował Bartosik.
Rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt po potwierdzeniu przypuszczeń, że chodzi najprawdopodobniej o metalowe nosze, dyrekcja i konserwatorzy podjęli decyzję o wykopaniu znaleziska. Obiekt spoczywał na stosunkowo niewielkiej głębokości, a właściwości gruntu sprawiły, że pomimo upływu kilkudziesięciu lat zachował się on w nienajgorszym stanie - poinformował Jarosław Mensfelt.
Nosze są powyginane i widać na nich uszkodzenia mechaniczne. Jest to skutek eksplozji podczas wysadzenia w powietrze przez Niemców komory gazowej i krematorium V. Na kilkadziesiąt godzin przed wyzwoleniem Auschwitz przez armię radziecką wycofujący się esesmani zniszczyli budynek. Miało to miejsce 26 stycznia 1945 roku.
Jarosław Mensfelt powiedział, że po konserwacji nosze zostaną przekazane do działu zbiorów muzeum.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich.