ŚwiatZnaleziono 19-metrowy posąg Buddy w Afganistanie

Znaleziono 19‑metrowy posąg Buddy w Afganistanie

W centralnym Afganistanie w prowincji Bamjan znaleziono 19-metrowy posąg leżącego Buddy i 89 innych zabytkowych przedmiotów - podano w Kabulu.

O odkryciu poinformował przedstawiciel afgańskiego Ministerstwa Informacji i Kultury Mohammad Zia Afszar, zastrzegając że posąg Buddy jest poważnie zniszczony.

Zabytki zostały znalezione przez ekipę archeologów, kierujących się relacjami starożytnego chińskiego pielgrzyma, który opisał Bamjan, twierdząc, iż znajdował się tu m.in. mający 300 metrów długości posąg spoczywającego Buddy. Zdaniem Afszara, ostatnie odkrycie umocniło nadzieje archeologów, iż znaleziony zostanie także większy posąg.

Odkrycia dokonano w rejonie kompleksu posągów Buddy, wysadzonych przez talibów w powietrze jako "obraźliwych dla islamu" przed siedmioma laty.

Pięć zniszczonych przez islamistów wizerunków Buddy, mierzących od dziewięciu do 53 metrów wysokości, wykuto w skalnych niszach przed 1500 laty w górach Hindukuszu, na terenach leżących dziś w środkowym Afganistanie, gdy przez okolicę przebiegała jedna z tras Jedwabnego Szlaku. Podobnie jak inne starożytne zabytki w regionie, posągi wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W marcu 2001 roku ówczesny talibański przywódca kraju mułła Omar zarządził zniszczenie wszystkich posągów Buddy w Afganistanie, w tym rzeźb w Bamjanie. Powoływał się na islamską tradycję, zakazującą przedstawiania wizerunków ludzi i innych istot żywych. Obiekty w Bamjanie ostrzelano z karabinów i dział, podłożono pod nie materiały wybuchowe.

Na tych samych terenach, w 12 jaskiniach znajdujących się za dwoma zniszczonymi posągami Buddy w Bamjanie, w kwietniu obecnego roku znaleziono pochodzące z VII wieku i tym samym uznane za najstarsze na świecie malowidła olejne. W Europie olej zaczęto dodawać do farb dopiero w XIII wieku, a farby olejne weszły do powszechnego użycia w XV wieku.

Źródło artykułu:PAP
naukaafganistanrzeźba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)