Zmodyfikowana żywność badana w Poznaniu
Poznań będzie pierwszym polskim miastem, w którym powstanie laboratorium do badania żywności zmodyfikowanej genetycznie - zapowiedział w środę w stolicy Wielkopolski główny inspektor sanitarny kraju, Andrzej Trybusz.
25.09.2002 15:40
W całej Polsce będą działać cztery tego typu obiekty. Pieniądze na wyposażenie laboratoriów ma dać Unia Europejska.
Laboratorium będzie badać, czy w danym produkcie są składniki zmodyfikowane genetycznie, a jeśli tak - to w jakiej ilości. Obecnie producenci mają obowiązek umieszczania na opakowaniach informacji, czy produkt zawiera składniki modyfikowane genetycznie. Jednak dopiero w powstającym laboratorium będzie można sprawdzić, czy tego typu informacje są prawdziwe.
Główny inspektor sanitarny kraju przyjechał do Poznania, aby wręczyć Hubertowi Rokossowskiemu, wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, nominację na następne pięć lat.
Zdaniem Andrzeja Trybusza poznańska inspekcja sanitarna jest jedną z najlepszych w kraju. Już teraz w Poznaniu działa laboratorium do badania żywności, które spełnia unijne normy. Nowe laboratorium ma powstać w stolicy Wielkopolski do połowy przyszłego roku. (jask)