Zmniejsza się różnica między pesymistami a optymistami
67% Polaków źle ocenia ogólną sytuację ekonomiczną kraju - wynika z najnowszych, majowych badań Pentora. 6% uważa inaczej.
Różnica - w stosunku do kwietnia - między ocenami negatywnymi a pozytywnymi zmniejszyła się o 6 pkt. i wynosi 61 pkt. W kwietniu tego roku bowiem przewaga pesymistów nad optymistami wynosiła 67 pkt. proc.
W stosunku do maja roku ubiegłego jednak przewaga pesymistów nad optymistami jest większa o 8 pkt. W maju 2001 r. przewaga pesymistów nad optymistami sięgała 53 pkt. proc.
57% spośród ankietowanych uważa, że stan gospodarki jest gorszy niż przed rokiem, według 35% nic się nie zmieniło. Niecała jedna czwarta respondentów (23%) spodziewa się w najbliższych 12 miesiącach poprawy sytuacji gospodarczej. Pogorszenia oczekuje 38% zaś 39% uważa, że nie będzie zmian.
Pentor ocenia na podstawie wyników tego sondażu, iż nastroje ekonomiczne ludności wskazują na poprawę klimatu gospodarczego ludności. Lepsze są opinie o stanie i perspektywach gospodarki oraz o sytuacji gospodarstw domowych.
O 2 pkt. zmniejszyła się (w porównaniu do poprzedniego miesiąca) liczba przeświadczonych, że z kłopotami gospodarczymi możemy poradzić sobie bez pomocy krajów zachodnich. Teraz wiarę we własne siły podziela 60% ankietowanych, a 39% uważa, że jest odwrotnie.
Im większe zezwolenie społeczne na inwestycje zagraniczne tym mniejsze przekonanie o możliwości poradzenia sobie samemu - powiedział prezes Pentoru Eugeniusz Śmiłowski.
6% respondentów oceniło sytuację swojego gospodarstwa domowego jako lepszą niż przed rokiem, jest to o 1 pkt. więcej niż miesiąc temu. 50% osób uznało, że jest gorzej, o 7 pkt. mniej niż przed miesiącem.
11% spośród ankietowanych spodziewa się poprawy sytuacji finansowej w najbliższych 12 miesiącach (o 2 pkt. więcej niż w kwietniu). Pogorszenia oczekuje 32% czyli o o 4 pkt. mniej niż miesiąc temu.
Pentor przeprowadził majowy pomiar nastrojów ekonomicznych od 11 do 13 maja na grupie 1000 mieszkańców. (aka)