Zmiany w uprawnieniach ABW i Agencji Wywiadu?
Zmiany uprawnień operacyjnych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu to najważniejsze zapisy, które znalazły się w nowelizacji ustaw o ABW i AW. Zmianami w środę ma zająć się Sejm.
24.11.2004 | aktual.: 24.11.2004 16:08
Nowelizacja wprowadza także zakaz łączenia funkcji posła z funkcją szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego bądź Agencji Wywiadu. Jest ona konieczna, ponieważ w kwietniu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre przepisy obu ustaw.
Szef ABW Andrzej Barcikowski powiedział, że nowelizacja zasadniczo nie zmieni pracy funkcjonariuszy polskich służb specjalnych. Będą mieli zasadniczo te same uprawnienia, tylko bardziej wyraziście określone są warunki ich stosowania.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Wasserman chwali nowelizację, ale nie podoba mu się, że przepisy wykonawcze, które określają zasady podsłuchiwania i podglądania osób w miejscach publicznych, zaczną obowiązywać pół roku po wejściu w życie zmian ustawy. Wasserman powiedział też, że PiS chce, by zgodę na zastosowanie podglądu i podsłuchu w miejscach publicznych wydawał sąd.
Poseł Konstanty Miodowicz z Platformy Obywatelskiej wytknął nowelizacji kilka potknięć. Zauważył na przykład, że projekt przyznaje obywatelowi prawo skarżenia na działania prowadzone wobec niego w trybie ściśle tajnym. Zdaniem Miodowicza, pozycja obywateli wobec wspomnianego przepisu może być nierówna, ponieważ emerytowany pracownik wywiadu szybciej zorientuje się, że jest inwigilowany, niż zwykły obywatel.