Zmiany w umowie koalicyjnej: płace, emerytury, podatki, ordynacja
Po południu liderzy PiS, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin będą omawiać zmiany w umowie koalicyjnej. Poprzednia umowa została podpisana ponad rok temu i według polityków trzeba uzgodnić nowy plan pracy.
Według wicepremiera Przemysława Gosiewskiego rozmowy dotyczą ponad stu nowych projektów, które rząd zaproponuje w ciągu roku. W trakcie negocjacji pojawił się także temat zmian w ordynacji wyborczej.
Samoobrona proponuje podniesienie płacy minimalnej i najniższej emerytury oraz zwolnienie z podatków najniższych dochodów. Wicepremier Andrzej Lepper zabiega też o przyspieszenie prac nad programem biopaliw.
Roman Giertych powtarza, że Lidze Polskich Rodzin najbardziej zależy na realizacji programu polityki prorodzinnej.
Od początku negocjacji, które rozpoczęły się w ubiegłą środę, politycy zapewniają, że nie kłócą się o stanowiska. Zgodnie też podkreślają, że nic nie zagraża trwałości koalicji. Według wicepremiera Gosiewskiego jest już zgoda na reformę finansów publicznych oraz reformę systemu emerytalnego. Ustalono też, że większe nakłady mają być przeznaczone w przyszłym roku na edukację i szkoły wyższe, a także na politykę prorodzinną.